Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Na potrzeby świadczenia pielęgnacyjnego dochód rodziny nie może przekroczyć kwoty 583,00 zł miesięcznie w przeliczeniu na członka rodziny, przy tym dochód ten jest ustalany na takich samych zasadach, jak przy zasiłku rodzinnym.
Jak wynika z powyższego, z momentem podjęcia pracy traci Pani prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, natomiast mąż ma prawo ubiegać się o takie świadczenia, gdyż nie podejmuje pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Jeżeli będzie Pani jedynym żywicielem rodziny (tylko Pani będzie wykonywała pracę zarobkową) przy zarobkach wskazanych w opisie sytuacji, wówczas dochód rodziny nadal będzie niższy niż 583,00 zł w przeliczeniu na członka rodziny, a więc mąż będzie miał prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
W art. 16 w/w ustawy wskazano, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje m.in niepełnosprawnemu dziecku w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Jak widać jest to świadczenie ściśle związane z dzieckiem (nie zaś z rodzicami sprawującymi opiekę) w związku z czym, w momencie podjęcia przez Panią pracy, dziecko nie straci prawa do przedmiotowego zasiłku.
W przedmiocie zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego proponujemy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Pomoc dla osoby niepełnosprawnej - czyli komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?