Potrącenia komornicze z zasiłku
Pytanie:
"Pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy i posiada zajęcia komornicze. Kwestionuje prawidłowość dokonanych potrąceń z kwot netto zasiłku a nie brutto oraz branie pod uwagę przez pracodawcę kwoty 50 procent najniższej emerytury także w wysokości netto. Pracownik ten zarzuca pracodawcy, że nieprawidłowo na niekorzysć pracownika wylicza kwotę zasiłku jaką ma otrzymać pracownik. Czy potrącenia komornicze z zasiłku chorobowego pracodawca dokonuje biorąc pod uwagę wysokość do 25 procent zasiłku chorobowego brutto czy netto odnosząc kwotę wolną od potrąceń do kwoty najniższej emerytury brutto czy netto?"
Odpowiedź prawnika: Potrącenia komornicze z zasiłku
Zgodnie z art. 85 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dalej ustawa emerytalna, kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy wynoszą:
1))675,10 zł miesięcznie - dla osób całkowicie niezdolnych do pracy;
2) 519,30 zł miesięcznie - dla osób częściowo niezdolnych do pracy.
Następnie zgodnie z art. 94 par. 2 ustawa emerytalna, Prezes ZUS ogłasza, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ?Monitor Polski?, co najmniej na 7 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji należne od terminu waloryzacji kwoty najniższej emerytury i renty. Z przepisów tych nie wynika więc czy są to kwoty netto czy brutto, jednak od emerytury i renty opłaca się składkę zdrowotną (art. 66 ust. 1 pkt. 16 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) oraz zaliczkę na podatek dochodowy (art. 10 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie emerytura jest źródłem przychodu). Są to więc kwoty brutto.
Jeżeli natomiast chodzi o wysokość potrącenia, należy wskazać, że zgodnie z art. 138 ustawy emerytalnej (odpowiednie zastosowanie do zasiłku chorobowego na mocy art. 833 par. 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego), dokonuje się go ze świadczeń po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec tego jest to kwota netto.
W związku z powyższym pracodawca słusznie dokonuje potrąceń biorąc pod uwagę kwoty netto zasiłku, natomiast niesłusznie ustala kwotę najniższej emerytury (jako granica potrącenia) w wysokości netto, gdyż powinien w wysokości brutto tej kwoty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?