Ubezpieczenia zdrowotne: Świadczenia - Artykuły (strona: 2)

Informacje o szczepieniu przeciw COVID-19

21.2.2021

Sprawdź informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, kierowane zarówno na infolinię NFZ, jak i do Centrum e-Zdrowia, dotyczące szczepienia przeciw COVID-19. . 

Rusza system zdalnego monitorowania pacjentów z COVID-19

30.11.2020

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia (...)

Program Domowej Opieki Medycznej

16.11.2020

Dla bezpieczeństwa pacjentów z COVID-19, których stan zdrowia pozwala na odbycie izolacji w domu rząd uruchamia program Domowej Opieki Medycznej. To system zdalnego monitoringu parametrów chorych – saturacji krwi i tętna.

Krótsza kwarantanna - nowe zasady

4.9.2020

Od 2 września kwarantanna wynosi 10 dni. Ostateczny czas izolacji będzie zależał od Twojego stanu zdrowia i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Teleporady - zbiór zasad i dobrych praktyk dla lekarzy POZ

26.8.2020

Ministerstwo Zdrowia oraz konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotowali standardy organizacyjne oraz wytyczne w zakresie udzielania teleporad dla lekarzy POZ. Wypracowane rozwiązania mają na celu poprawę jakości usług medycznych w podstawowej opiece zdrowotnej, przy jednoczesnym (...)

Na wczasach do lekarza...

3.8.2020

Jedziesz na urlop nad morze lub nad jezioro? Pamiętaj, że nawet poza miejscem zamieszkania możesz korzystać ze świadczeń zdrowotnych.

Dlaczego zgłaszanie działań niepożądanych leków jest potrzebne?

29.7.2020

W wielu krajach – również w Polsce – lekarze, pielęgniarki, położne oraz farmaceuci, mają obowiązek zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych. Dane takie mogą przekazywać również inne osoby. Dlaczego monitorowanie bezpieczeństwa leków (...)

Prawo do łagodzenia bólu

21.7.2020

Pacjent ma prawo do leczenia bólu. Ani lekarz, ani pielęgniarka nie mogą odmówić pacjentowi  środków przeciwbólowych. Jeżeli usłyszysz np. „wcale tak Pani nie boli”, „trzeba trochę pocierpieć”, „nie dam Panu leków, bo mi się (...)

Poznaj prawo pacjenta do intymności i godności

21.7.2020

Przedstawiamy temat związany z prawem do poszanowania intymności i godności osoby leczonej. Każdy pacjent, któremu udzielane są świadczenia zdrowotne ma prawo do poszanowania jego intymności i godności.

Prawo pacjenta do informacji

18.6.2020

Znajomość i świadomość posiadania przez pacjenta prawa do informacji jest bardzo ważna podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

Jeśli źle się poczujesz...

8.6.2020

Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani (...)

Pacjent w czasie epidemii

27.5.2020

Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa?

Zapisz się na e-wizytę

19.5.2020

Kontakt z lekarzem lub pielęgniarką bez wychodzenia z domu? E-wizyta to kolejne rozwiązanie, które ułatwia życie pacjentom.

Internetowe Konto Pacjenta

24.1.2020

Chcesz sprawdzić historię swoich e-recept i e-skierowań? Nie pamiętasz, jaką dawkę leku lekarz przepisał twojemu dziecku? Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i zyskaj dostęp do tych i wielu innych danych medycznych. IKP będzie ci potrzebne także do realizacji e-recept. Sprawdź, (...)

Jak długo ważna jest e-recepta?

21.1.2020

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. Jak wykupić leki z e-recepty?

Jak działa e-recepta?

28.12.2019

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Refundacja m.in. leków

28.12.2019

 Dzięki refundacji możesz kupić taniej niektóre: leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne.

Nowe zasady korzystania z sanatorium

13.11.2019

Od 19 lipca można starać się o kolejny wyjazd do sanatorium dopiero po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego. Zmienił się także termin, w którym trzeba dostarczyć skierowanie do placówki NFZ. Obecnie jest na to 30 dni od wystawienia skierowania przez lekarza. Po tym terminie (...)

Sprawdź terminy leczenia

26.10.2019

Informator o terminach leczenia to wyszukiwarka, w której sprawdzisz, gdzie najszybciej uzyskasz pomoc medyczną. W bazie adresów i telefonów wyszukiwarki znajduje się blisko 14 tys. placówek medycznych, które udzielają świadczeń w ramach umowy z Narodowym (...)

Czym jest e-recepta?

22.5.2019

E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.

Zmiany dla przebywających na zwolnieniach lekarskich

17.1.2019

Z dniem 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nastąpiły również zmiany w zasadach zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia (...)

Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?

13.10.2018

Świadczenia pielęgnacyjne oraz opiekuńcze są udzielane: pacjentom wymagającym całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych, którzy powinni kontynuować leczenie, a także pacjentom niewymagającym hospitalizacji na oddziale szpitalnym, (...)

Jak dostać refundowane środki pomocnicze i ortopedyczne?

30.8.2018

Pacjentom przysługuje refundacja różnych wyrobów medycznych. Są to np. różnego rodzaju protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski i kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, pieluchomajtki, cewniki (...)

Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska?

24.8.2018

Dowiedz się, jak pacjent może załatwić sobie wyjazd na leczenie do uzdrowiska. Najważniejsze jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Nowe uprawnienia niepełnosprawnych

5.7.2018

Z jakich nowych uprawnień np. do świadczeń medycznych mogą teraz skorzystać niektóre osoby niepełnosprawne? Jakie prawa zyskali rodzice niepełnosprawnych dzieci?

Jak żyć z HIV i AIDS w Polsce?

26.2.2018

Zakażeniu HIV można zapobiec. Ponadto, w czasach, gdy istnieje skuteczna terapia antyretrowirusowa, wiedza o drogach zakażenia HIV ratuje życie! 

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika