Ubezpieczenia zdrowotne: Świadczenia - Artykuły (strona: 3)

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

23.10.2017

Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny, o ile nie jesteś objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, członkiem rodziny osoby ubezpieczonej bądź objęty (...)

Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?

21.10.2017

System ubezpieczenia zdrowotnego ma na celu możliwie jak najlepsze zabezpieczenie opieki zdrowotnej osobom ubezpieczonym i osobom innym niż ubezpieczeni, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Osoby te mają prawo do opieki zdrowotnej, świadczonej (...)

Jak skorzystać z refundacji leków?

12.10.2017

Dzięki refundacji możesz kupić taniej: leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne. Które leki możesz kupić taniej?

Jak dostać lek w aptece?

6.10.2017

Dowiedz się o receptach lekarskich, receptach transgranicznych, receptach farmaceutycznych i odpisie recepty.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

29.9.2017

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po (...)

Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

28.9.2017

Opieka paliatywna i hospicyjna jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza pacjentów.

Jakie leczenie stomatologiczne mamy zagwarantowane?

26.9.2017

W ramach świadczeń gwarantowanych lekarz dentysta zapewni ci bezpłatne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne oraz środki pomocnicze. Jeśli zgłosisz się do dentysty z bólem, powinieneś otrzymać pomoc tego samego dnia. Jakie są świadczenia gwarantowane w zakresie leczenia (...)

Grypa - może warto się zaszczepić?

26.9.2017

Żeby skutecznie zapobiegać grypie i jej powikłaniom, powinieneś zaszczepić się przeciwko grypie i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Do szczepienia zakwalifikuje cię lekarz, który wystawia też receptę na szczepionkę. Szczepienie może wykonać wyłącznie lekarz (...)

Planowe leczenie za granicą

25.9.2017

W ramach transgranicznej opieki zdrowotnej możesz korzystać z tych świadczeń, które przysługują Ci w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci Ci koszty tych świadczeń opieki zdrowotnej, które znajdują się w tzw. koszykach świadczeń gwarantowanych (czyli są wymienione (...)

Jak potwierdzić prawa do świadczeń opieki zdrowotnej?

25.9.2017

Jeżeli chcesz dostać się do lekarza w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, prawo do świadczeń możesz potwierdzić na kilka sposobów. Dowiedz się, jak wygląda potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Co trzeba przedstawić?

Jakie prawa ma pacjent?

21.9.2017

Jako pacjent masz swoje prawa. Naucz się z nich korzystać. Masz np. prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, do poszanowania godności i intymności oraz do wyczerpującej i zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia, a także do wyrażenia zgody na udzielenie (...)

Bezpłatne leki dla seniorów

20.9.2017

Bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom 75+ ze schorzeniem mieszczącym się w zakresie wskazań objętych refundacją, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanym ze środków publicznych. Wiek weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku (...)

„Za życiem” - wsparcie kobiet w ciąży i rodzin

17.8.2017

Sprawdź, jakie uprawnienia przysługują ci w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Na jaką pomoc można liczyć w związku z narodzinami także nieuleczalnie chorego dziecka. Jakie przysługują ci: prawa, badania oraz rodzaje wsparcia (zdrowotnego (...)

Wszystko o zwolnieniach lekarskich

17.4.2015

Zimowa aura oprócz niewątpliwie przyjemnych skojarzeń ze Świętami i wyjazdami w góry, wiąże się niestety również z częstszymi wizytami u lekarza i zachorowaniami. Nie pozostaje to bez wpływu na możliwość świadczenia pracy w tym okresie. Niniejszy artykuł zwiera niezbędne (...)

Dostęp do informacji medycznych

24.2.2015

Czy można domagać się ujawnienia informacji medycznych dotyczących swojej osoby? Czy szpital ma obowiązek przedstawić naszą kartotekę medyczną? Co zrobić w przypadku odmowy udostępnienia nagrań z pogotowia? 

Nowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych

9.6.2014

Zniżki w państwowych muzeach, galeriach, placówkach sportowych, parkach narodowych oraz w komunikacji publicznej czy PKP. Być może wkrótce także system zniżek obejmie partnerów prywatnych – sklepy czy hurtownie.

Na wakacje z Europejską Kartą Zabezpieczenia Społecznego

5.7.2013

Polacy, jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, mogą uzyskać na terenie Unii Europejskiej oraz państw EFTA, co do zasady, bezpłatną pomoc lekarską. System ten obejmuje publiczną opiekę zdrowotną, wobec której każde państwo ma swoje odrębne przepisy. W niektórych krajach (...)

Kontrole NFZ - jak skutecznie Świadczeniodawcy mogą bronić swoich praw

19.4.2013

Narodowy Fundusz Zdrowia jako płatnik za udzielone przez podmioty lecznicze świadczenia zdrowotne jest powołany do przeprowadzania kontroli organizacji udzielania świadczeń. W szczególności uprawniony jest do weryfikowania sposobu oraz jakości udzielanych świadczeń. Przepisy prawa przyznają (...)

Kto to jest honorowy dawca krwi?

3.11.2010

Nawet pobieranie krwi jest objęte regulacją prawną. Trudno się temu dziwić, jest to - jakby nie było - \"płyn\" bezcenny, jakże często ratujący ludzkie życie. Dlatego też same przepisy stanowią, iż krew może być pobierana w celach leczniczych do przetoczenia jej biorcy bądź oddzielenia (...)

Karta ubezpieczenia zdrowotnego - twój dowód ubezpieczenia

12.5.2010

Ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia umożliwia bezpłatne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na terenie Polski. Powszechność tego ubezpieczenia polega na tym, iż wszyscy ci, którzy nie są objęci obowiązkiem ubezpieczenia (zdecydowana większość) mogą zdecydować się na dobrowolne (...)

Świadczenia wynikające z wypadku przy pracy - opinia prawna

19.9.2008

Do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy. Świadczenia, przysługują niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania (...)

Jedziesz na jakiś czas za granicę? Zapewnij sobie ubezpieczenie zdrowotne

17.2.2005

Osoby wyjeżdżające turystycznie do krajów Unii oraz EFTA: Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, powinny zaopatrzyć się w formularz E111. Jest on wydawany na wniosek ubezpieczonego. W przypadku przesłania wniosku o wydanie formularza drogą e-mailową lub faksem, istnieje konieczność osobistego (...)

Czy lekarz może odmówić Ci pomocy?

21.1.2005

Coraz częściej słyszymy, że lekarz odesłał pacjenta bez przeprowadzenia niezbędnych badań. Powody odejścia pacjenta „z kwitkiem” są różne, najczęściej podaje się jednak brak środków finansowych, ale czy na pewno jest to wystarczające usprawiedliwienie? Pacjent (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika