Czym jest e-recepta?
E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.
Największe zalety recepty elektronicznej
Należą do nich:
- czytelna dla farmaceuty – znikną problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki i niewyraźnym pismem,
- dostępna w każdej aptece – nawet, jeżeli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie problemu z jej realizacją,
- pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków – bez konieczności proszenia o odpis,
- pacjent ma stały dostęp do wszystkich wystawionych recept,
- czytelne informacje o dawkowaniu każdego przepisanego leku,
- łatwy dostęp – przez telefon lub komputer.
Gdzie można zrealizować e-receptę?
E-receptę można zrealizować w każdej apteceotwiera się w nowej karcie oznaczonej specjalną naklejką:
E-recepta w innych krajach
Korzystanie z elektronicznej recepty zostało określone jako jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej służący poprawie opieki zdrowotnej w Europie. Główny cel to stworzenie transgranicznego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej w Europie, który umożliwi obywatelom UE uzyskiwanie e-recept w dowolnym miejscu w Unii. Kraje skandynawskie przodują w Europie w zakresie wdrażania e-recept. Elektroniczne recepty zostały wprowadzone w Estonii w styczniu 2010 r., a do połowy 2013 r. 95% wszystkich recept w tym kraju wydano w formie elektronicznej. Inne kraje, które korzystają z e-recepty, to: Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Belgia, Holandia, Włochy, Islandia, Grecja, Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna.
Lekarze, farmaceuci, pacjenci o e-recepcie
MAGISTER FARMACJI Agata Oknińska-Świątek: - "Zastosowanie e-recepty usprawnia pracę farmaceutów. znacząco wpływa na poprawę procesu realizacji recepty w aptece i ogranicza problem nieczytelnych, a także fałszowanych recept. Zniknął problem błędów formalnych, nie ma konieczności żmudnego sprawdzania recept. Dzięki elektronicznej recepcie można więcej czasu poświęcić na opiekę farmaceutyczną".
SPECJALISTA MEDYCYNY RODZINNEJ lek. med. Teresa Kwietniewska: - "Podczas wizyty pacjent może otrzymać e-receptę w formie wydruku z kodem kreskowym lub, w formie maila albo sMs-a (jeśli korzysta z Internetowego Konta Pacjenta). ogranicza to błędy związane z odczytaniem ręcznie wypisanej recepty, jej zgubieniem czy zniszczeniem. Pacjent otrzymuje możliwość wykupienia części leków w różnych aptekach, a nawet otrzymania recepty bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Taki sposób wystawiania recept udoskonala i wpływa korzystnie na proces leczenia chorego".
PACJENTKA Monika Mikołajczuk: - "Cieszę się, że mogłam być jedną z pierwszych osób testujących rozwiązania, które działają już od dawna w wielu krajach Europy. Większość spraw załatwiamy teraz w urzędach czy bankach przez Internet. Dlaczego w przypadku zdrowia miałoby być inaczej?"
MINISTER ZDROWIA Łukasz Szumowski: - "Postępująca informatyzacja systemu zdrowia jest równoznaczna nie tylko ze zwiększeniem wygody pacjenta i oszczędnością jego czasu, ale przede wszystkim z poprawą bezpieczeństwa obywateli i gwarancją ich lepszej ochrony".
Digitalizacja systemu ochrony zdrowia w Polsce
W Polsce digitalizacja systemu ochrony zdrowia rozpoczęła się od e-recepty. Kolejne planowane usługi to e-skierowanie i elektroniczna dokumentacja medyczna. Dla wszystkich obywateli dostępne jest również Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Dla pacjentów ważna jest bowiem możliwość osobistego dostępu do danych medycznych i zapoznania się z nimi.
W lutym 2018 rozpoczęcie pilotażu e-recepty. W kwietniu 2018 r. nastąpiuło podłączenie do systemu wybranych do pilotażu aptek i placówek medycznych. W maju 2018 r. przetestowano wystawianie pierwszych e-recept w Siedlcach i Skierniewicach. Od lipica 2018 – września 2018 r. trwał pilotaż e-recepty, zaś od października 2018 r. do końca grudnia 2018 r. stopniowo włączano do pilotażu kolejne apteki, a od stycznia do grudnia 2019 r. - podmioty lecznicze. Od stycznia 2020 r. recepty będą wystawiane obowiązkowo w postaci elektronicznej.Jak to działa?
- Lekarz elektronicznie wystawia i podpisuje e-receptę
- Pacjent otrzymuje wydruk informacyjny lub e-receptę drogą elektroniczną – jako e-mail lub SMS z 4-cyfrowym kodem.
- Udaje się do apteki oznaczonej specjalną naklejką.
- Farmaceuta skanuje kod z wydruku informacyjnego lub wpisuje 4-cyfrowy kod z SMS i PESEL.
- Pacjent otrzymuje leki.
Jak otrzymać e-receptę na e-mail lub sms?
- Załóż Profil Zaufany.
- Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) przy pomocy Profilu Zaufanego na pacjent.gov.pl i zweryfikuj swój numer telefonu oraz adres e-mail
- Teraz możesz otrzymywać e-recepty drogą elektroniczną.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?