E-recepta za granicą...

E-recepta transgraniczna

Jeżeli jesteś w innym kraju i potrzebujesz wykupić lek, który przepisał Ci lekarz, możesz wyrazić zgodę na Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Można ją zrealizować w Chorwacji, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA.

Cross-border e-prescription in Poland

E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchamiają to rozwiązanie.

Już teraz obywatele Polski mogą wykupić leki na e-receptę transgraniczną w Chorwacji, a obywatele Portugalii i Estonii w Polsce. Stopniowo będą ją wprowadzać pozostałe kraje. 

E-recepta transgraniczna to dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach.

Uwaga e-recepta transgraniczna to określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie UE niż to, w którym została wystawiona. Twoja e-recepta, dostępna na IKP lub w aplikacji mojeIKP, wizualnie się nie zmieni. Stanie się e-receptą transgraniczną w momencie jej realizacji w innym kraju.

Jak zrealizować e-receptę transgraniczną?

 • O wystawienie e-recepty poproś lekarza.
 • Przed pierwszą realizacją za granicą zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Jak zalogować się na IKP.
 • Po zalogowaniu wchodzisz w „Uprawnienia” i wybierasz „Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą”.
 • Klikasz na niebieski kafelek „Wyraź zgodę”.
 • Teraz wybierasz kraj lub kraje, w których chcesz mieć możliwość wykupienia e-recepty oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w związku z realizacją e-recepty za granicą.
 • Twoja zgoda na obsługę e-recept w określonych krajach będzie dostępna stale w zakładce „Uprawnienia”. Możesz ją wycofać w dowolnym momencie.

Uwaga, e-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem dla osób pełnoletnich. Dzieciom lekarz może wystawić receptę transgraniczną wyłącznie w formie papierowej.

Jak wykupić e-receptę transgraniczną?

 • Znajdź w danym kraju aptekę, która realizuje e-recepty transgraniczne. Informacje o e-recepcie transgranicznej w Finlandii 
 • Pokaż swój dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.
 • Potwierdź, że zapoznałeś/aś się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych w kraju, w którym realizujesz e-receptę. Farmaceuta udostępni Ci ją do przeczytania.
 • Wykup przepisane leki.

Jakie leki można wykupić za granicą?

E-recepta może być zrealizowana za granicą na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” (wydawane z przepisu lekarza) lub „OTC„(wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.

Nie jest możliwa realizacja za granicą e-recepty wystawionej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Takie e-recepty możesz zrealizować wyłącznie w Polsce. Dlatego warto poinformować lekarza, że chcesz zrealizować e-receptę w innym kraju.

Jeśli potrzebujesz wszystkie leki przepisane na e-recepcie transgranicznej, należy wykupić je wszystkie na raz, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji recepty. To oznacza, że jeśli apteka nie ma danego leku w wystarczającej liczbie opakowań, nie możesz dokupić później brakującego opakowania. Nie wykupisz go też po powrocie do Polski.

Jeśli na e-recepcie nie ma informacji, która by to wykluczała, farmaceuta może zaproponować zamiennik leku.

Czy można dostać refundację?

Recepta transgraniczna, zarówno papierowa, jak i e-recepta jest pełnopłatna. Po powrocie do kraju możesz zwrócić się do NFZ z wnioskiem o refundację recepty. 

We wniosku należy podać klucz dostępu do e-recepty składający się z 44 cyfr (po otworzeniu pdf z e-receptą znajdziesz go pod kodem kreskowym). 

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych

Przed wykupieniem leków za granicą zapoznaj się z informacjami na temat przetwarzania Twoich danych osobowych.

Przed wykupieniem leków za granicą zapoznaj się z informacjami na temat przetwarzania Twoich danych osobowych.

Linki do informacji o przetwarzaniu Twoich danych w innych krajów:

Źródło. gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika