Na recepcie zabraknie wszystkich danych pacjenta, zostały źle wpisane lub nie można ich odczytać? Aptekarz wyda lekarstwo na dowód osobisty.
Teraz farmaceuta nie ma prawa zrealizować recepty, na której np. zabraknie numeru PESEL. Chory nie otrzyma leku nawet wtedy, gdy wszystkie inne dane były wpisane czytelnie i poprawnie.
Sytuację ma zmienić przygotowana przez sejmową komisję Przyjazne Państwo nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt zakłada, że aptekarz będzie mógł poprawiać źle wypełnione recepty.
- Korekty te mogą być dokonywane w odniesieniu do adresu pacjenta i numeru PESEL wyłącznie w przypadku, gdy dane te wpisano w sposób nieczytelny, niepełny lub mylnie – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.
W takiej sytuacji wystarczy, że pokażemy aptekarzowi dowód osobisty. – Wówczas farmaceuta dysponując imieniem i nazwiskiem pacjenta i jedną z danych: adresu pacjenta albo jego numeru PESEL, mógłby uzupełnić receptę – proponują posłowie Przyjaznego Państwa.
Takie rozwiązanie może okazać się dużym udogodnieniem dla pacjentów. – W ten sposób zaoszczędzi się pacjentom kosztów związanych z ponowną wizytą u lekarza wystawiającego receptę. Równie istotna jest oszczędność czasu, który obecnie pacjenci poświęcają na kolejną wizytę u lekarza celem poprawienia czy uzupełnienia recepty – przekonują autorzy zmian.
Zmiana prawa będzie przydatna szczególnie w sytuacji, gdy lekarz wystawiający receptę znajduje się w innej miejscowości albo przyjmuje pacjentów jedynie w określonych dniach lub godzinach.
Komisyjny projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty trafił już do Sejmu. Obecnie czeka na pierwsze czytanie w komisji zdrowia.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl