TBS-y budują tanio, ale byle jak

Koszty wznoszonych przez tzw. TBS-y mieszkań nie są wysokie. Wpływa to niestety na jakość i wykończenie budynków. Na dodatek nie wiadomo, czy wynajmujący mieszkania od TBS wciąż mają do tego prawo, bo nie wszystkie Towarzystwa to weryfikują.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła funkcjonowanie Towarzystw Budownictwa Mieszkaniowego, których podstawowym zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Przez 14 lat działania programu powstało ponad 67,5 tys. takich lokali. Państwo wydało na ten cel 5,3 mld złotych. Izba skontrolowała 32 z 347 działających w kraju TBS, które zbudowały ponad 4,2 tys. mieszkań.

NIK poinformowała, że powstałe w latach 2006-2009 lokale były przede wszystkim tanie – koszt budowy 1 metra wyniósł średnio 2,2 tys. zł. Niski koszt wpłynął niestety na jakość oddawanych budynków. Zwrócili na to uwagę najemcy mieszkań w 11 z 32 zbadanych TBS.

Porady prawne

- Zgłaszali oni uwagi, że budynki zostały zbudowane z materiałów gorszego gatunku, a ich wykończenie budziło wiele zastrzeżeń – piszą kontrolerzy NIK.

Kontrola wykazała również, że nie wszyscy lokatorzy wynajmujący obecnie mieszkania czynszowe od TBS mają do tego prawo. Izba przypomina, że najemca mieszkania w TBS nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu w tej samej miejscowości oraz musi mieć dochód nie przekraczający określonego przepisami poziomu.

Niemal wszystkie Towarzystwa sprawdzały na początku, czy składający wnioski o mieszkania spełniają te warunki. Uprawnień nie weryfikowano już tak często przy podpisywaniu umowy najmu.

- W efekcie pięć spośród skontrolowanych TBS zawarło w sumie 24 umowy z osobami, którym mieszkanie w TBS już nie przysługiwało – wyjaśnia NIK.

Aż 8 Towarzystw nie wywiązywało się ponadto z obowiązku okresowej kontroli wynajmujących, czy nadal posiadają oni prawo do lokalu. Natomiast w 14 TBS jedynie część najemców składała obowiązkowe deklaracje o dochodach.

Inspektorzy dowiedli także niegospodarności Towarzystw. Aż 2/3 z nich źle naliczało najemcom czynsze. Ustalone stawki nie starczały na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów czy spłatę zaciągniętych na budowę kredytów.

Pieniądze od lokatorów były wykorzystywane na działalność bieżącą lub budowę innych mieszkań. Towarzystwa zapominały natomiast o zabezpieczaniu środków na remonty – tylko 29 proc. z nich przechowywała na lokatach bankowych środki na remonty pochodzące z czynszów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika