MSW walczy z przestępstwami białych kołnierzyków

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, we współpracy z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną, opracowało projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. Dokument został skierowany do dalszych konsultacji społecznych. Zaproponowane w projekcie rozwiązania pozwolą jeszcze skuteczniej walczyć z przestępczością gospodarczą.

- Przestępczość tzw. białych kołnierzyków staje się coraz bardziej uciążliwa dla gospodarki i państwa. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca służb i specjalistów z wielu różnych dziedzin, w tym na poziomie rządowym. Projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania jej negatywnych aspektów, który przekazaliśmy do dalszych konsultacji społecznych, jest efektem takiej współpracy szefa MSW z Ministrem Finansów i Prokuratorem Generalnym - podkreśla Grzegorz Karpiński, sekretarz stanu w MSW.

Odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw jest dotkliwą dla przestępców metodą zwalczania przestępczości, w tym szczególnie tej o charakterze ekonomicznym, i stanowi jeden z priorytetów organów ścigania - podkreśla MSW.

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 wpisuje się w treść Porozumienia zawartego w 2014 r. między szefami resortów: MSW, MF oraz prokuratorem generalnym o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej.

Głównym celem Programu jest ograniczenie przestępczości gospodarczej, poprzez trzy szczegółowe cele:

1. wzmocnienie przeciwdziałania przestępczości gospodarczej;

2. zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości gospodarczej;

3. wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

hzd

20.4.2015 19:1:12

Re: MSW walczy z przestępstwami białych kołnierzyków

Prawie 100% racji ma piszący.

WF

17.4.2015 17:20:37

Re: MSW walczy z przestępstwami białych kołnierzyków

Najpierw niech się ci walczący wezmą za system konstruowania kadr w urzędach admiistracji państwowej, w tym rządowej i samorządowej. Rozbudowane koterie, klany rodzinne i towarzyskie w urzędach są głównym źródłem robaczywienia państwa na wszystkich poziomach. Sposoby zatrudniania, pozorowane konkursy i "najlepsi" znani jeszcze nim się konkursy zaczynają prowadzi do tworzenia przyczółków dla zorganizowanej przestępczości tzw. białych kołnierzyków. To od jakości kadr urzędu zależy, czy stawiane będą tamy próbom dokonywania różnego rodzaju przekrętom. Póki co, nie ma mowy o tamch, jest za to mowa o poszerzaniu szlaków prowadzących do milionowych przekrętów za wiedzą i często wydatną pomocą urzędników, którzy mają w tym interes. Oszustow społeczeństwa polega na tym, że wmawia się niezorientowanym, jakie to czyste i przejrzyste reguły stosowane są w procedurach zatrudniania urzędników, od najniższego szczebla po najwyższy. Bez uzdrowienia tego obszaru wszelkie działania pod nazwą "walczymy z patologia" są tyle samo warte co ten oszukańczy system konstruowania kadr urzędniczych, w którym nawet półanalfabeta ma "najwyższe kwalifikacje" już na wstępie. Zwłaszcza, gdy w urzędzie na odpowiednich stanowiskach zasiadają wujkowie, ciocie, szwagrowie lub powiązani towarzysko znajomi królika.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: