Pochwycony przez frezarkę
Inspektor OIP Bydgoszcz badał okoliczności i przyczyny ciężkiego wypadku przy pracy, jakiemu uległ pracownik firmy bydgoskiej. Poszkodowany w dniu wypadku miał za zadanie wiercenie otworów i frezowanie elementów okładzin do frezarki młotkowej. Pracownik wykonał kilka okładzin i podczas frezowania kolejnej okładziny zauważył, że chłodziwo wypływało w niewłaściwe miejsce, w związku z czym chciał poprawić ustawienie giętkiej rurki podającej chłodziwo. Podczas tej czynności wykonywanej w rękawicach roboczych, rękawica a następnie rękawy bluzy roboczej i koszuli zostały pochwycone przez frez, owinęły się na narzędziu, w efekcie czego pracownik stracił 4 palce lewej dłoni, doszło do złamania kości lewej ręki i urazu klatki piersiowej. Maszynę wyłączył przy użyciu przycisku awaryjnego znajdujący się w pobliżu współpracownik.
Do przyczyn wypadku przy pracy inspektor zaliczył między innymi: pracę w rękawicach roboczych podczas obsługi obrabiarki do metalu z nieosłoniętymi elementami wirującymi, operowanie dłonią w strefie niebezpiecznej podczas pracy maszyny, nieprecyzyjną instrukcję bhp nie zabraniającą pracy w rękawicach oraz manipulowanie w strefie niebezpiecznej podczas pracy frezu.
Wg ustaleń, praca frezerów w rękawicach przy pracującej maszynie nie była w zakładzie praktykowana. Ponadto inspektor stwierdził niezgodne dokumentacją techniczno-ruchową frezarki postępowanie poszkodowanego, tj. kładzenie rąk na stół podczas pracy maszyny, możliwe zmęczenie poszkodowanego spowodowane pracą w godzinach ponadwymiarowych (szósty dzień tygodnia), nadmierne ryzyko - jako doświadczony frezer powinien zdawać sobie sprawę jakie zagrożenia powoduje praca przy uruchomionej frezarce w rękawicach i operowanie rękoma w strefie zagrożenia. Inspektor pracy wydał 2 decyzje.
Źródło: www.pip.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?