e-prawnik.pl Porady prawne

Przestępstwo

Złodzieje nie próżnują...

25.8.2020

Seniorze, nie daj się oszukać

Kreatywność oszustów i złodziei nie zna granic. Na wnuczka, na policjanta, pracownika firmy telekomunikacyjnej, ośrodka pomocy społecznej – oszukują w świecie realnym, oszukują w internecie. – "Drodzy seniorzy, bądźcie czujni, jeżeli coś budzi wasz niepokój – skontaktujcie się z zaufaną osobą lub zadzwońcie na policje. Z kolei do młodszych apeluję – rozmawiajcie ze swoimi rodzicami i dziadkami, informujcie ich o zagrożeniach" – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Chociaż coraz więcej mówi się o różnego rodzaju oszustwach jak najpopularniejsze chyba wyłudzanie pieniędzy metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”, to wciąż słyszymy o kolejnych skutecznych przypadkach takich działań. Ofiarami najczęściej padają osoby starsze, które nie zawsze dostatecznie krytycznie podchodzą do tego, co usłyszą lub wyczytają w sieci.

– "Dlatego tak ważne jest, by uczulać i ostrzegać osoby starsze. Drodzy seniorzy, nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazujcie obcym osobom żadnych pieniędzy, nawet jeżeli zapewniają one, że środki mają np. pomóc komuś znajomemu wyjść z kłopotów. Jeżeli ktoś was o to poprosi, skontaktujcie się z zaufaną bliską osobą i powiadomcie ją o tym fakcie, dzwońcie na policje. Nie wpuszczajcie do mieszkania obcych, akwizytorów, nie podpisujcie żadnych umów bez konsultacji z zaufaną osobą i pod presją" – zapelowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Oszustwa w sieci

Inną popularną niestety metodą oszustw w sieci jest nawiązywanie relacji przyjacielskich lub romantycznych np. za pośrednictwem portali społecznościowych, a następnie prośby o pożyczki mniejszych lub większych sum pieniędzy.

– "Na ten rodzaj oszustwa szczególnie narażone są osoby samotne. To bardzo przykre, gdy ktoś nadużywa zaufania takiej osoby, by wyłudzić od niej pieniądze. A warto podkreślić, że oszuści potrafią się uwiarygadniać w nadzwyczajny sposób – np. wysyłając fikcyjne lub cudze zdjęcia, które mają potwierdzać tożsamość" – wskazała minister Marlena Maląg.

Nigdy nie przekazujmy nieznajomym żadnych pieniędzy, nie informujmy, jakie środki mamy na kontach czy w domu.

Uważajcie na swoich dziadków

Szefowa resortu rodziny zwraca się również do osób młodszych, by uczulały i rozmawiały ze swoimi rodzicami czy dziadkami, ale też ze starszymi samotnymi sąsiadami.

– "Osoby starsze nie zawsze są świadome zagrożeń, dlatego warto o nich rozmawiać, ostrzegać. Ostrożności nigdy za wiele" – podkreśliła minister Marlena Maląg. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ