Unijne prawo na straży swobodnego przepływu usług
Państwa Europy Zachodniej coraz częściej podejmują działania przeciwko zagranicznym firmom usługowym. Pod szyldem ochrony praw pracowniczych przy delegowaniu de facto odbudowywane są granice wewnątrz rynku UE. Tym samym swoboda przepływu usług staje się coraz trudniejsza, a w wielu wypadkach niemożliwa, na czym najbardziej traci Polska.
Nad tym, co można zrobić, aby temu przeciwdzialać, zastanawiali się uczestnicy III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie m.in. komisarz UE ds. Zatrudnienia Marianne Thyssen i Minister Pracy i Polityki Społecznej dr Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zgromadzeni w krakowskim Centrum Kongresowym ICE przedsiębiorcy, politycy, urzędnicy i naukowcy debatowali o równowadze pomiędzy kluczowymi unijnymi wartościami: ochroną pracowników i swobodą świadczenia usług. Minister Pracy i Polityki Społecznej wyraźnie zaznaczył, że nie wolno przeciwstawiać sobie obu tych wartości, bo są to dwie strony tego samego medalu.
- Nie ma prawdziwej wolności europejskiej bez poszanowania swobody przepływu usług, która jest fundamentalną wartością Unii Europejskiej - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz i dodał, że podstawowe wartości Wspólnoty nie mogą zostać zaprzepaszczone przez partykularne interesy poszczególnych krajów.
Marianne Thyssen - komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników również podkreślała, że zasady i wartości stojące u podstaw dyrektywy o delegowaniu pracowników są nienaruszalne. Dodała jednak, że KE nie może przymykać oka na nieprawidłowości.
- Będziemy wspierać wolność przepływu i świadczenia usług transgranicznych, jeśli będą one prowadzone zgodnie z prawem. Kontrole powinny sprzyjać uczciwym przedsiębiorcom - dodała Marianne Thyssen podczas wystąpienia w Krakowie, zapowiadając, że obecne zapisy o delegowaniu będą poddane analizie. - Pod koniec roku podejmiemy decyzję o ewentualnej zmianie przepisów.
Komisarz Thyssen przedstawiła uczestnikom założenia Pakietu Mobilności, który aktualnie przygotowuje Komisja Europejska.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?