e-prawnik.pl Porady prawne

Pozostałe

Warszawska giełda liderem regionu

15.1.2009

Europejska Federacja Giełd Papierów Wartościowych (FESE) ogłosiła podsumowanie 11 miesięcy działalności w 2008 roku. Wynika z niego, że warszawski parkiet zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów. GPW wyprzedziła m.in. giełdy w Londynie i Wiedniu.

W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku na warszawski parkiet - łącznie z rynkiem NewConnect - weszły 82 spółki. Dla porównania, na London Stock Exchange - 72, a na Euronext w Amsterdamie - 21 spółek. Warszawski parkiet jest niekwestionowanym liderem w Europie Środowo-Wschodniej. Kapitalizacja spółek krajowych, liczba i wartość ofert publicznych, rynek terminowy, a także wartość obrotów na naszym rynku są wyższe niż na wszystkich innych giełdach regionu.

Mijający rok był okresem, w którym GPW stała się największą giełdą w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Pod względem kapitalizacji GPW wyprzedziła giełdy w Wiedniu i Atenach. Wartość spółek notowanych w Warszawie była o 15 miliardów euro większa niż na Wiener Boerse. Na koniec listopada kapitalizacja GPW była także o blisko 2 miliardy euro wyższa niż kapitalizacja giełdy w Atenach.

Według danych FESE po jedenastu miesiącach 2008 roku warszawski parkiet zajął pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby IPO (Initial Public Offering), czyli wprowadzenia spółki po raz pierwszy do obrotu giełdowego. Warszawa wyprzedziła pod względem liczby debiutów nie tylko wszystkie giełdy naszego regionu, ale także takie rynki, jak Londyn, Euronext, czy OMX.  (IAR, GPW) 

Źródło: www.paiz.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ