Cło na monitory komputerowe

Pytanie:

Czy turysta wracający z USA do Polski musi płacić cło za monitor (płaski wartości ok. 800$ ) zakupiony do użytku własnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przywóz towarów na obszar celny Wspólnoty (Unii Europejskiej) podlega ocleniu. Dotyczy to również przywozu towarów przywożonych ze Stanów Zjednoczonych.

Unia Europejska wprowadziła w zeszłym roku cła na monitory ciekłokrystaliczne LCD, wyposażone w łącza s-video i composite traktując je jak telewizory. W tym przypadku dla monitorów stawka celna dla krajów trzecich (spoza UE) wynosi 14 %. Złącze S-Video i Video/Composite umożliwia podłączenie bezpośrednio do monitora:
- kamery
- tunera TV
- aparatu cyfrowego
- magnetowidu
- odtwarzacza DVD i innych urządzeń.

Pozostałe monitory komputerowe są zwolnione od cła. Jednocześnie jednak wskazać należy, że zwolnienie od cła nie wyłącza opodatkowania podatkiem VAT importu przedmiotowego monitora (według stawki podstawowej 22%).

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 31.5.2017

  Jak prawo chroni wzrok pracowników?

  Obecnie trudno wyobrazić sobie biuro, które nie byłoby wyposażone w komputer. Wszechobecne komputery z powodzeniem zastąpiły wiele urządzeń do tej pory spotykanych w miejscach pracy, tak (...)

 • 1.5.2017

  Obowiązki pracodawcy względem pracowników pracujących przy monitorach ekranowych

  Obecnie trudno wyobrazić sobie biuro, które nie byłoby wyposażone w komputer. Wszechobecne komputery z powodzeniem zastąpiły wiele urządzeń do tej pory spotykanych w miejscach pracy, tak (...)

 • 10.4.2012

  Przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich a VAT

  Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub (...)

 • 24.3.2019

  Od szkolenia do zatrudnienia

  Ochotnicze Hufce Pracy kontynuują w 2019 r. realizację dwóch projektów w ramach programu „Gwarancje dla młodzieży” – „Od szkolenia do zatrudnienia – EFS” (...)

 • 25.8.2014

  e-handel - co z kasą fiskalną?

  Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając (...)