Import sztućców i dywanów z USA
Pytanie:
"Chcemy importować z USA do Polski i EU srebrne sztućce będą to sztućce XIX i XVIII-wieczne, a także z lat 1930-tych. Drugą rzeczą są ręcznie tkane dywany stare i nowe. Jakie cło i VAT zapłacimy importując te rzeczy i czy są jakieś inne opłaty (np. akcyza itp.) i czy te opłaty są takie same dla całej Unii Europejskiej?"
Odpowiedź prawnika: Import sztućców i dywanów z USA
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Na mocy art. 120 ust. 2 ustawy, stawkę podatku 7% stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków. Przez antyki ustawa rozumie się przy tym przedmioty, inne niż dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, których wiek przekracza 100 lat (PCN 9706 00 00 0), (CN 9706 00 00). Zatem srebrne sztućce i dywany, których wiek przekracza 100 lat, będą opodatkowane stawką 7% VAT. W przypadku nowszych towarów zastosowanie znajdzie stawka 22%.
Srebrne sztućce i dywany nie są wymienione przez ustawę o podatku akcyzowym wśród towarów akcyzowych, a zatem ich import nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Odnośnie cła należy wskazać, iż aktualne taryfy celne (obowiązujące i jednakowe w całej Unii Europejskiej) można sprawdzać w serwisie TARIC, dostępnym na stronie: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_pl.htm
Zgodnie z serwisem TARIC import antyków o wieku przekraczającym 100 lat (innych niż z drewna) ze Stanów Zjednoczonych objęty jest cłem w wysokości 0%. Odnośnie sztućców i dywanów innych niż antyki (tj. młodszych), stawka celna zależy od rodzaju towaru, więc najlepiej sprawdzić stawkę bezpośrednio w serwisie TARIC (na pierwszej stronie wybrać "Opis towaru", następnie wpisać np. meble i "szukaj", a następnie klikając na numery wybranych towarów i po wybraniu kraju pochodzenia Stany Zjednoczone można uzyskać wysokość stawki celnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?