Import sztućców i dywanów z USA

Pytanie:

Chcemy importować z USA do Polski i EU srebrne sztućce będą to sztućce XIX i XVIII-wieczne, a także z lat 1930-tych. Drugą rzeczą są ręcznie tkane dywany stare i nowe. Jakie cło i VAT zapłacimy importując te rzeczy i czy są jakieś inne opłaty (np. akcyza itp.) i czy te opłaty są takie same dla całej Unii Europejskiej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Na mocy art. 120 ust. 2 ustawy, stawkę podatku 7% stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków. Przez antyki ustawa rozumie się przy tym przedmioty, inne niż dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, których wiek przekracza 100 lat (PCN 9706 00 00 0), (CN 9706 00 00). Zatem srebrne sztućce i dywany, których wiek przekracza 100 lat, będą opodatkowane stawką 7% VAT. W przypadku nowszych towarów zastosowanie znajdzie stawka 22%.

Srebrne sztućce i dywany nie są wymienione przez ustawę o podatku akcyzowym wśród towarów akcyzowych, a zatem ich import nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Odnośnie cła należy wskazać, iż aktualne taryfy celne (obowiązujące i jednakowe w całej Unii Europejskiej) można sprawdzać w serwisie TARIC, dostępnym na stronie: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_pl.htm

Zgodnie z serwisem TARIC import antyków o wieku przekraczającym 100 lat (innych niż z drewna) ze Stanów Zjednoczonych objęty jest cłem w wysokości 0%. Odnośnie sztućców i dywanów innych niż antyki (tj. młodszych), stawka celna zależy od rodzaju towaru, więc najlepiej sprawdzić stawkę bezpośrednio w serwisie TARIC (na pierwszej stronie wybrać "Opis towaru", następnie wpisać np. meble i "szukaj", a następnie klikając na numery wybranych towarów i po wybraniu kraju pochodzenia Stany Zjednoczone można uzyskać wysokość stawki celnej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.7.2014

  Kupujesz elektroniczną pamiątkę z wakacji - uważaj, możesz zapłacić VAT

  Z treści ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zwolniony z podatku jest import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium (...)

 • 21.4.2017

  Ekologiczne z elektronicznym certyfikatem

  Rusza system certyfikacji elektronicznej, który pozwoli lepiej monitorować import produktów ekologicznych. Dzięki niemu UE stanie się światowym liderem w zakresie identyfikowalności (...)

 • 13.3.2006

  Kiedy występuje import usług?

  Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z importem usług dla celów VAT, podatnik musi za każdym razem dokonać 4 kroków weryfikacyjnych. Abyśmy mieli do czynienia z importem usług, miejsce świadczenia (...)

 • 23.12.2013

  VAT 2014 r. Obowiązek podatkowy

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieni się moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

 • 19.12.2013

  VAT 2014. Nowe terminy wystawiania faktur

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. traci moc rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów (...)