Jazda na oleju opałowym

Pytanie:

"Z tego co się orientuję używanie oleju opałowego do celów napędowych jest karalne na gruncie kodeksu karnego skarbowego (uszczuplenie należności skarbu państwa) i kodeksu wykroczeń. Kiedy kierowca popełnia czyn zabroniony ponownie (za co może zostać ukarany drugi raz)? Czy wtedy kiedy wsiądzie do samochodu po odebraniu mandatu czy dopiero kiedy ponownie zatankuje bak olejem opałowym? Innymi słowy, czy po przyjęciu mandatu może \"wyjeździć\" zbiornik do końca?"

Odpowiedź prawnika: Jazda na oleju opałowym

Używanie oleju opałowego do celów napędowych jest wykroczeniem karanym na podstawie art. 52b kodeksu wykroczeń. Przepis przewiduje za takie zachowanie karę grzywny w wysokości do 500 zł. Popełnianie czynów sankcjonowanych w art. 52b kw jest związane z celem osiągnięcia korzyści majątkowej, choć taki cel działania sprawcy nie został określony w przepisie. Ekonomiczne tło tego wykroczenia wiąże się z faktem, że stawka akcyzy na oleje opałowe przeznaczone na cele opałowe jest znacznie niższa niż stawka akcyzy na paliwa silnikowe, w tym olej napędowy (Szwarczyk Maciej, Michalska-Warias Aneta, Bojarski Tadeusz, Piórkowska-Flieger Joanna Najnowsze wydanie: Kodeks wykroczeń. Komentarz Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II) ss. 592).

Ekonomiczny aspekt zachowania polegającego na zużywaniu oleju opałowego do celów napędowych znalazł odzwierciedlenie w Kodeksie karnym skarbowym. Zgodnie z art. 73a k.k.s. § 1 karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2 bądź obu tym karom łącznie podlega ten, kto w użyciu wyrobu akcyzowego zmienia jego przeznaczenie, w szczególności używa oleju opałowego jako oleju napędowego, przez co naraża podatek akcyzowy na uszczuplenie. Sprawcą omawianego przestępstwa skarbowego może być każdy, kto zmienił pierwotne przeznaczenie wyrobu akcyzowego i wyrobu tego używa. Warunkiem jest jednak, aby w ten sposób naraził podatek akcyzowy na uszczuplenie (a więc niekoniecznie uszczuplił). Przestępstwo skarbowe określone w art. 73a § 1 kks jest popełnione dopiero w momencie użycia zamienionego wyrobu akcyzowego, tj. z chwilą wlania takiego oleju do baku pojazdu i jeżdżenia na nim.

W odniesieniu do czynu opisanego w art. 52b kw znajduje zastosowanie reguła przewidziana w art. 8 § 1 k.k.s. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli ten sam czyn będący przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa lub wykroczenia określonego w przepisach karnych innej ustawy, stosuje się każdy z tych przepisów. Jest to zatem konstrukcja idealnego zbiegu czynów zabronionych. Zachodzi zbieg wykroczenia powszechnego z przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym. Konsekwencje podwójnego ukarania sprawcy eliminowane są zgodnie z regułami określonymi w art. 8 § 2 i § 3 kks.

W naszej ocenie takie zachowanie osoby używającej oleju opałowego niezgodnie z jego celem jest czynem charakteryzującym się ciągłością (ale nie czynem ciągłym). Oznacza to, że sprawca z chwilą wlania oleju do baku i jeżdżenia na nim przez cały czas utrzymuje stan bezprawności. W związku z powyższym każde zatrzymanie na jeżdżeniu z olejem opałowym w baku będzie karane, nie można zastosować zasady, że raz ukarany kierowca może wyjeździć do końca olej. Zwracamy ponadto uwagę na art. 30 § 2 kks, który stanowi, że m.in. w przypadku używania oleju opałowego w celach napędowych można orzec przepadek takiego wyrobu akcyzowego. O tym oczywiście decyduje sąd, więc z chwilą odmowy przyjęcia mandatu za popełnione wykroczenie de facto olej powinien zostać wypompowany i zabezpieczony, gdyż stanowić będzie przedmiot, co do którego możliwe jest orzeczenie przepadku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika