Legalizacja alkomatu
Pytanie:
"Znajomy został skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jedynym dowodem na poziom alkoholu w organizmie był wynik badania alkomatem. Znajomy odwołał się od wyroku, ponieważ okazało się, że w aktach sprawy znajduje się świadectwo legalizacji innego alkomatu niż ten, z którego pochodził wydruk. Czy w orzecznictwie karnym w tego rodzaju sprawach istnieje utrwalony pogląd co do traktowania dowodu z badania alkomatem bez odpowiedniego świadectwa legalizacji?"
Odpowiedź prawnika: Legalizacja alkomatu
Ustalenia listy przyrządów podlegających normalizacji i w związku z tym obowiązkowi poddawania okresowym badaniom w wyniku których wydawany jest atest dokonuje Minister Gospodarki w drodze rozporządzenia. Zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. na liście tej nie znalazły się alkomaty służące do badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z powyższym policja dokonując kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy nie musi posługiwać się alkomatem posiadającym atest. Jednakże brak atestu na alkomat ułatwia kierowcy kwestionowanie wyniku badania.
Ponieważ do dnia 24 stycznia 2008 r. każdy alkomat musiał zostać legalizowany, natomiast po tym dniu legalizacja nie jest obowiązkowa, nie można orzeczeń Sądu Najwyższego wydanych przed tym dniem odnosić do aktualnego stanu prawnego. Brak jest orzeczeń Sądu Najwyższego wydanych po tym dniu odnoszących się do kwestii legalizacji alkomatów.
Jednakże w tej kwestii może być pomocne postanowienie Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 12 stycznia 2002 r. sygn. akt II Waz-1.1/2002 zgodnie z którym ustalając stan nietrzeźwości powinno się uwzględniać stopień błędu urządzenia pomiarowego. Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 3 kwietnia 2003 r. sygn. akt II AKa 30/2003 niemożność precyzyjnego ustalenia stopnia nietrzeźwości oskarżonego wobec braku pomiaru zawartości alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu, pozwala sądowi orzekającemu, na podstawie innych dowodów (zeznań świadków, wyjaśnień oskarżonego) dokonać ustalenia, że oskarżony znajdując się w stanie nietrzeźwości prowadził pojazd mechaniczny, zwłaszcza wówczas, gdy te dowody osobowe jednoznacznie wskazują na to, iż stopień stężenia alkoholu, chociażby z uwagi na ilość jego spożycia, musiał - i to znacznie - przekroczyć normy określone treścią przepisu art. 115 § 16 kk.
Jak więc wynika z powyższych orzeczeń sąd rozpatrujący sprawę o prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu może skazać sprawcę tego czynu, w sytuacji gdy alkomat nie posiada aktualnego świadectwa legalizacji, a nawet gdy pomiar był niedokładny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?