Markiza na balkonie

Pytanie:

"Mieszkam w budynku wielorodzinnym, we wspólnocie. Sąsiad z V piętra, które nie jest zadaszone zamontował sobie markizę na całej szerokości balkonu - 5 metrów. Markiza jest wyjątkowo brzydka z powodu kolorowych pasów. Elewacja budynku jest biało-żółta, a markiza zielono-granatowo-fioletowa. Sąsiad twierdzi, że nikogo nie musiał pytać o zdanie, a zarząd wspólnoty jakby nie zauważał problemu. Czy na zamontowanie markizy w budynku wielorodzinnym (V piętro) trzeba mieć jakieś pozwolenie?"

Odpowiedź prawnika: Markiza na balkonie

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt. 15 ustawy Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych. Jednakże podlega zgłoszeniu instalowanie urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych. Urządzeniami budowlanymi są przy tym urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Naszym zdaniem markiza mogłaby zostać uznana za takie urządzenie.

Przepisy prawa budowlanego stwierdzają, iż zgłoszenie jest potrzebne w przypadku urządzeń o wysokości powyżej 3 m co mogłoby świadczyć, iż to urządzenie ma taką właśnie wysokość. Jednakże zdarza się w praktyce, że nadzór budowlany interpretuje przepis w ten sposób, iż dotyczy on montowania urządzeń na wysokości powyżej trzech metrów. Dlatego też w celu uniknięcia sporu, uciążliwego w tak drobnej sprawie, warto dochować obowiązku zgłoszenia lub zasięgnąć informacji w organach architektoniczno-budowlanych.

W opisywanej sprawie można więc powiadomić nadzór budowlany o zaistniałej sytuacji. Ponadto, jeśli markiza jest zamontowana do ściany zewnętrznej budynku (a jest to część wspólna), wymagana jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ema 2023-01-15 11:15:59

    Otoz to jak zwykle sflustrowane baby maja problemy, niech sobie ma, ty jak wyciagasz suszarke z kolowymi ciuchami to tez nie ladnie...... na calym swiecie sa markizy i nikt nikogo nie pyta o pozwolenie, masakra jakas

  • Jim 2021-05-05 11:39:11

    Jak zwykle czepianie się Polaczkow , chciał to sobie zamontował co Cię to kobieto obchodzi !!!

  • emil12579 2014-06-30 21:56:35

    Moim zdaniem Pan się troszeczkę myli markiza ma długoś jak w tym przypatku 3m a nie wysokość nawet jest tak zamontowana. Więc mówiąc o wysokości obiektu do 3m to z tym problemem nie ma nic wspólnego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika