Obowiązek utworzenia zfśs

Pytanie:

Pracuję w prywatnej firmie zatrudniającej ponad 60 pracowników. Czy pracodawca zobowiazany jest do założenia i finansowania funduszu pracowniczego? Wiem, że w innych firmach pracownicy dostają jakieś pieniądze np. przed urlopem czy też bony towarowe przed świętami.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca obowiazany jest utworzyć taki fundusz w zakładach pracy, w których na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Analizując więc sytuację przedstawioną w zapytaniu, należy uznać, że pracodawca ma obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń pracowniczych, jeżeli taki stan zatrudnienia istniał w dniu 1 stycznia danego roku. Jeżeli pracodawca nie wykonuje obowiązku w postaci utworzenia zakładowego funduszu świadczeń pracowniczych, ustawa przewiduje w art. 12a dla takiego pracodawcy karę grzywny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

robol

28.11.2012 19:32:21

Re: Obowiązek utworzenia zfśs

Mój mąż pracuje firmie"BYŚ" jest tam zatrudnionych około 300 pracowników niestety wlaściciel nie utworzył Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych czy prywatnych przedsiębiorców ta ustawa nie obowiązuje?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: