Pas ochronny jeziora

Pytanie:

"Jaka jest długość pasa ochronnego jeziora? Na którym metrze od jeziora można budować?"

Odpowiedź prawnika: Pas ochronny jeziora

Zgodnie z art. 59 prawa wodnego (Dz.U.2001.115.1229) obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, zwane dalej "obszarami ochronnymi"; , stanowią obszary, na których obowiązują zakazy, nakazy oraz ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów lub korzystania z wody w celu ochrony zasobów tych wód przed degradacją. Na obszarach ochronnych można zabronić wznoszenia obiektów budowlanych oraz wykonywania robót lub innych czynności, które mogą spowodować trwałe zanieczyszczenie gruntów lub wód, a w szczególności lokalizowania inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Obszar ochronny ustanawia, w drodze rozporządzenia, dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, na podstawie planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, wskazując zakazy, nakazy lub ograniczenia oraz obszary, na których one obowiązują. Zatem należałoby sprawdzić we właściwym miejscowo zarządzie gospodarki wodnej, bowiem nie ma odgórnie ustalonej granicy od jeziora, za którą można wznosić budynki i budowle.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • YS 2015-06-09 07:44:45

    w jakiej odległości od lini brzegowej jeziora Jeziorak można postawić plot ogrodzeniowy działki


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika