Przebudowa altany na dom

Pytanie:

Jakie przybudówki lub jakie nowe budowle można postawić bez informowania o tym w urzędach? Czy jeśli mam własną działkę z małym domkiem-altanką to, mogę go rozbudować do rozmiarów normalnego dużego domu bez informowania o tym właściwego urzędu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasadą jest, iż na budowę inwestor powinien uzyskać stosowne pozwolenie budowlane. Sytuacje, w których uzyskanie takiego pozwolenia nie jest konieczne określają przepisy prawa budowlanego. Przykładowo nie wymaga pozwolenia wzniesienie altany i obiektów gospodarczych na działkach pracowniczych, ogrodach działkowych o pow. zabudowy do 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości 5 metrów przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich. Wśród tych wyjątków brak takiego, który umożliwiałby rozbudowę altany, w wyniku której powstałby dom. Wymagają więc uzyskania pozwolenia na budowę roboty budowlane - rozbudowa altany i budynków gospodarczych, jeżeli są dokonywane ponad podane wyżej normy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.5.2018

  Procedury budowlane

  Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)

 • 14.4.2017

  Jakie warunki BHP powinny spełniać obiekty budowlane i teren zakładu pracy?

  Przepisy BHP nakładają mnóstwo obowiązków na pracodawcę dotyczących zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy. W niniejszym artykule omówiono wymogi BHP, jakie (...)

 • 10.8.2018

  Co nowego w partnerstwie publiczno-prywatnym?

  Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym wprowadza tzw. test PPP - minister ds. rozwoju regionalnego będzie obowiązkowo wydawał niewiążącą opinię nt. realizacji projektów (...)

 • 22.4.2014

  Czy na wyburzenie ścianki działowej potrzebne jest pozwolenie na budowę?

  Ścianki działowe to rodzaj ścian wewnętrznych budynku, których zadaniem jest rozdzielenie pomieszczeń. Istotnym jest, że nie stanowią one elementu konstrukcyjnego całego budynku, przez co jego (...)

 • 13.10.2017

  Druga ustawa o innowacyjności

  Celem tzw. drugiej ustawy o innowacyjności jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Projekt ustawy ma charakter horyzontalny, a więc wprowadza zmianę przepisów ograniczających (...)