Utylizacja zużytych komputerów

Pytanie:

Spółka z o.o. posiada na stanie kilka zużytych (niesprawnych lub \"nieaktualnych technologicznie\"), całkowicie zamortyzowanych komputerów. Zamierza przekazać je do utylizacji do powiatowego punktu zbiórki tego typu odpadów, który przyjmuje taki sprzęt nieodpłatnie. Dowodem przekazania będą protokoły przekazania sprzętu do utylizacji, jako podstawa wyksięgowania komputerów z ewidencji księgowej spółki ( likwidacji). Czy taki tryb postępowania będzie prawidłowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy prawa, w tym prawa podatkowego nie zobowiązują podatnika do przetrzymywania na stanie majątkowym zużytych zamortyzowanych środków trwałych. Zasadniczo, jeśli nie są one wykorzystywane w działalności to i tak powinny być wykreślone z ewidencji środków trwałych, a w każdym przypadku już po ich utylizacji powinny być z tej ewidencji usunięte. Podatnik utylizując nieodpłatnie komputery w uprawnionym podmiocie  powinien - dla celów możliwej przyszłej kontroli i pytań odnośnie losów sprzętu - zachować dokumenty potwierdzające, że sprzęt został zutylizowany i podatnik nie uzyskał z tego tytułu przychodu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

AL

21.4.2010 12:35:35

Re: Utylizacja zużytych komputerów

Moim zdaniem artykuł nic nie wnosi. Brakuje mi informacji jak powinien wyglądać taki dokument. Przede wszystkim czy na dokumencie utylizacji musi być wyszczególnione co dokładnie jest utylizowane czy wystarczy ogólna masa sprzętu.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 0% VAT dla darowizn komputerów przenośnych dla szkół

  Laptopy i tablety dla szkół zostają objęte zerową stawką VAT. Minister finansów podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Preferencyjna stawka VAT obowiązuje do 30 (...)

 • Zasady segregowania odpadów komunalnych

  Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede (...)

 • Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

  Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Recykling (...)

 • Lepsza gospodarka odpadami

  Nowelizacja ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach zaostrza w pozwoleniach zintegrowanych wymagania dotyczące monitoringu emisji z instalacji przemysłowych.

 • Nowelizacja ustawy o OZE

  Nowe regulacje mają pozwolić m.in. na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i wypełnienie zobowiązań międzynarodowych.

NA SKÓTY