Wiza wjazdowa

Pytanie:

"Obcokrajowiec, żona Polaka, czeka na wydanie decyzji o zgodzie na pobyt czasowy, a dość pilnie powinna pojechać do kraju pochodzenia. Wjechała do Polski na wizie jednorazowej, więc jak wyjedzie, to musi dostać nową, by ponownie wjechać. Załóżmy - wyjeżdża, w międzyczasie zapada decyzja pozytywna, ja na podstawie pełnomocnictwa odbieram jej kartę pobytu i co mam zrobić dalej? Czy można przesłać żonie kartę, na podstawie której wjedzie do Polski? Czy może rodzić to skutki prawne? Czy powinna wystąpić do konsulatu, który wyda jej wizę, by mogła wjechać i odebrać kartę? Na kim ciąży obowiązek udowodnienia, że ją posiada? Jak długo to może potrwać? "

Odpowiedź prawnika: Wiza wjazdowa

Art. 30 ustawy o cudzoziemcach przewiduje w takiej sytuacji konieczność uzyskania wizy wjazdowej w celu realizacji zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Wizę wjazdową w celu realizacji zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony wydaje się cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie przed przekroczeniem granicy. Jeżeli więc zezwolenie zostanie wydane w czasie, gdy osoba ubiegająca się o wydanie tego zezwolenia będzie przebywać za granicą, w celu wjazdu na terytorium Polski należy uzyskać specjalny rodzaj wizy - wizę wjazdową w celu realizacji zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony przed przyjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kartę pobytu wydaje się po wjeździe na to terytorium. Karta pobytu powinna zatem zostać odebrana osobiście przez cudzoziemca, który uzyskał zezwolenie na zamieszkanie przez czas oznaczony już po jego przyjeździe do Polski. Cudzoziemiec ubiegający się o wydanie wizy określonego rodzaju jest obowiązany dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające okoliczności podane w tym wniosku, co oznacza, że osoba ubiegająca się o uzyskanie wizy powinna udowodnić uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie przez czas oznaczony, ażeby uzyskać wizę wjazdową w celu realizacji tego zezwolenia (np. okazanie decyzji wojewody)

Przepisy prawa nie przewidują ścisłego terminu, w ciągu którego powinna zostać wydana wiza. Odpowiednio stosowane w tym przypadku przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego przewidują następujące terminy załatwiania spraw: sprawa powinna być załatwiona niezwłocznie, jeśli możliwe jest jej rozpatrzenia w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania (łącznie z wnioskiem o wydanie wizy), ta sytuacja występuje często w przypadku wydawania wiz; termin miesięczny (maksymalnie) jest przewidziany, jeśli sprawa wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, a termin dwumiesięczny - w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych. Zatem termin wydania wizy zależy od okoliczności faktycznych i nie jest możliwe dokładne jego oznaczenie przed złożeniem wniosku o wydanie tej wizy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tawfi 2016-09-30 16:55:09

    Jestem żonaty z Polką i chcę być w Polsce, ale skonsultować w Algieria odmówił mi wizy. bez przyczyny. mam 4 miesiące na zaproszenie i aktu ślubu z Polski. Możesz nam pomaga?

  • Iwona K. 2012-08-30 09:21:27

    Czy Konsul może odmówić wizy wjazdowej w celu realizacji otrzymanego wcześniej zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony? Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, w przypadku otrzymania zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony wydany przez właściwego Wojewodę konsul "wydaje" a nie "może wydać". Co należy zrobić, gdy Konsul odmawia wydania wizy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika