Zbiorcza nota korygująca

Pytanie klienta:

""Czy można wystawić jedną notę korygującą do kilku faktur vat od tego samego dostawcy, na których jest wpisana błedna nazwa firmy? Czy muszę wystawić do każdej faktury oddzielną notę korygującą? Ile mam na to czasu?""

Odpowiedź prawnika:

Zasady wystawiania not korygujących regulują przepisy § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Aczkolwiek przepisy nie przewidują takiej możliwości wprost, przyjmuje się, że możliwe jest wystawianie zarówno zbiorczych korekt faktur, jak i zbiorczych not korygujących. W przypadku zbiorczych not korygujących konieczne jest wskazanie, poza danymi wynikającymi z § 21 rozporządzenia, numerów faktur, których nota korygująca dotyczy oraz jednoznaczne wskazanie poprawianych pomyłek. Jednocześnie zauważyć należy, iż przepisy nie określają terminu, w którym należy wystawić notę korygującą. Jest to konsekwencją tego, że wystawienie takiej noty nie jest obowiązkiem podatnika, lecz jego prawem. Wiąże się to z tym, iż pomyłki których dotyczą noty korygujące są bez wyjątku tzw. błędami mniejszej wagi, a więc błędami, które nie wpływają na prawo do odliczenia podatnika.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.