5.12.2022

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Blokowanie skradzionych telefonów komórkowych

Dowiedz się, jak zablokować numer IMEI skradzionego telefonu komórkowego, jak odblokować numer IMEI odnalezionego telefonu komórkowego i jak zminimalizować ryzyko kupna kradzionego telefonu?

Jak zablokować numer IMEI skradzionego telefonu komórkowego?

W pierwszej kolejności abonent powinien zgłosić fakt kradzieży do najbliższej jednostki policji i poprosić o wydanie zaświadczenia o dokonaniu zgłoszenia. Następnie powinien udać się do salonu operatora i wypełnić formularz zgłoszenia zablokowania numeru IMEI telefonu komórkowego.

Porady prawne

Aby zablokować numer IMEI telefonu komórkowego, abonent powinien przedłożyć w salonie operatora:

  • zaświadczenie o dokonaniu na komisariacie policji zgłoszenia kradzieży telefonu,
  • dokument tożsamości,
  • dokument z wpisanym numerem IMEI ukradzionego telefonu (np. paragon, faktura VAT, karta gwarancyjna, umowa kupna lub darowizny telefonu),
  • formularz zgłoszenia zablokowania numeru IMEI telefonu komórkowego.

Po otrzymaniu wymaganych dokumentów operator zablokuje numer IMEI skradzionego telefonu, co uniemożliwi korzystanie z niego we wszystkich sieciach komórkowych.

Blokada numeru IMEI następuje tylko na podstawie pisemnego wniosku.

Jak odblokować numer IMEI odnalezionego telefonu komórkowego?

W pierwszej kolejności abonent powinien uzyskać z komisariatu policji zaświadczenie o odnalezieniu uprzednio skradzionego urządzenia. Następnie powinien udać się do salonu operatora i wypełnić formularz zgłoszenia odblokowania numeru IMEI telefonu komórkowego.

Odblokowanie numeru IMEI następuje jedynie na podstawie pisemnego wniosku.

Jak zminimalizować ryzyko kupna kradzionego telefonu?

Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka zakupu kradzionego telefonu komórkowego, jednakże całkowicie nie da się jego wyeliminować.

Jeśli abonent kupuje telefon w Internecie, to na zamieszczonych w ogłoszeniu zdjęciach powinien być widoczny numerIMEI urządzenia. Następnie numer ten można wpisać w różnych internetowych bazach skradzionych lub zaginionych telefonów. Nie istnieje jedna, ogólnopolska lub światowa baza numerów IMEI zaginionych telefonów. W im większej liczbie baz danych abonent wpisze numer IMEI, tym mniejsze ryzyko kupna kradzionego urządzenia.

Istnieje także ryzyko, że telefon może pochodzić z kradzieży dokonanej na terenie innego państwa. Świadczyć mogą o tym ogłoszenia, w których wskazane jest, że telefon działa wszędzie poza np. Wielką Brytanią.

Jeżeli abonent kupuje telefon np. w komisie, to powinien otworzyć klapkę na baterię. Pod nią znajduje się naklejka z numerem IMEI urządzenia. Jeżeli nalepki nie ma, wówczas ryzyko, że telefon pochodzi z kradzieży jest bardzo duże.

Jeśli pod klapką na baterię znajdowała się naklejka z numerem IMEI, abonent powinien włożyć baterię z powrotem i wybrać kod *#06#. Po wciśnięciu klawisza do odbierania połączeń powinien wyświetlić się numer IMEI urządzenia.  Jeśli nie będzie on zgodny z numerem na naklejce, wówczas może to oznaczać, że telefon został skradziony.

Ostatnią rzeczą, która może zrobić abonent jest włożenie swojej karty SIM do telefonu i jego uruchomienie. Jeżeli urządzenie pochodzi z kradzieży i numer IMEI został zablokowany przez operatora, wówczas nie będzie możliwości wykonania jakiegokolwiek połączenia (poza numerem alarmowym 112).

Kontrola UKE: blokowanie skradzionych telefonów komórkowych

W lutym i marcu 2019 r. Delegatura w Warszawie przeprowadziła kontrole dotyczące realizacji obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Kontrolą UKE objęci zostali: Orange, T-Mobile, P4, Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat.

Z danych policji wynika, że tylko w ubiegłym roku skradzionych zostało ponad 14 tys. telefonów komórkowych. Skala ta jednak z roku na rok jest coraz mniejsza. W 2010 r. było to około 30 tys. urządzeń, a w 2005 r. niemal 60 tys.

Przy spadającej liczbie kradzieży, na stałym poziomie utrzymuje się liczba zablokowanych urządzeń u operatorów. Od pięciu lat utrzymuje się ona na poziomie około 3 tys. rocznie. Wynika to z tego, że nie wszyscy okradzeni zgłaszają się do operatora z prośbą o zablokowanie urządzenia.

Telefon komórkowy traci na atrakcyjności jako przedmiot kradzieży przypuszczalnie w związku z możliwością jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania, do czego wykorzystać można funkcjonalności udostępniane przez producentów (np. „Find My Device” dla urządzeń z systemem Android lub „Find My iPhone” dla urządzeń Apple).

Wszyscy operatorzy objęci kontrolą wywiązują się z obowiązków przyjmowania zgłoszeń kradzieży telefonów oraz wymiany informacji o skradzionych urządzeniach końcowych z innymi operatorami. Wynika to wprost z przepisów Prawa telekomunikacyjnego, które zobowiązuje do tego operatorów komórkowych.

Liczba kradzieży telefonów komórkowych rejestrowanych przez policję

Na podst. https://cik.uke.gov.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zablokowanie skradzionego telefonu

Zablokowanie skradzionego telefonu

Operatorzy zablokowali już ok. 16 tys. telefonów komórkowych za pomocą numeru IMEI. Obowiązujące od 1 stycznia przepisy, które wprowadzają taki obowiązek, mają zmniejszyć kradzieże aparatów. Obowiązek blokowania telefonów komórkowych za pomocą numeru IMEI (czyli specjalnego numeru identyfikacyjnego każdego aparatu) nakłada na operatorów ustawa z 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (...)

Koniec z nieuzasadnionym blokowaniem numerów ratunkowych!

Koniec z nieuzasadnionym blokowaniem numerów ratunkowych!

Prezydencki projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń. Ma wyeliminować nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń. Celem projektu jest zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do numerów alarmowych, w szczególności 112, 997, 998 i 999, poprzez (...)

Samorządowa ordynacja wyborcza zgodna z Konstytucją

Samorządowa ordynacja wyborcza zgodna z Konstytucją

W dniu 3 listopada 2006 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Grupy posłów na Sejm RP dotyczący samorządowej ordynacji wyborczej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że - art. 1 pkt 2, 3, 7, 9-16 ustawy z dnia 6 września 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw są zgodne z preambułą, art. 2, art. 169 ust. 2 (...)

Tusk porozmawia z internautami o blokowaniu sieci

Tusk porozmawia z internautami o blokowaniu sieci

Debata premiera Donalda Tuska z internautami i blogerami na temat ustawy, która wprowadza rejestr stron niedozwolonych, odbędzie się w przyszłym tygodniu - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Obecnie na profilu Kancelarii Premiera w serwisie Facebook trwa dyskusja na temat formuły debaty. Jak poinformowała dzisiaj Kancelaria Premiera Donald Tusk chce, aby internauci (...)

Ochrona graczy przed hazardem

Ochrona graczy przed hazardem

Ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie „szarej strefy” w grach hazardowych – to główne cele nowelizacji ustawy hazardowej. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 kwietnia 2017 r. Uregulowanie rynku gier hazardowych może przynieść 15 mld zł wpływów budżetowych w ciągu 10 lat.   Gry na automatach i hazard w internecie objęte monopolem (...)

Walka z sieciowymi piratami

Walka z sieciowymi piratami

O planowanych zmianach dotyczących walki z kradzieżami własności intelektualnej informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Rząd proponuje, by w przepisach znalazły się uregulowania umożliwiające usuwanie bezprawnych treści znajdujących się w Internecie w ciągu 72 godzin. Docelowo rozważane jest zamykanie stron internetowych, które nielegalnie handlują takimi treściami, (...)

Jakie mogą być konsekwencje nieustępliwości w sprawach VAT?

Jakie mogą być konsekwencje nieustępliwości w sprawach VAT?

Prof. Witold Orłowski uważa, że Polska poprzez blokowanie unijnego porozumienia w sprawie przedłużenia stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi, może ponieść negatywne konsekwencje w przyszłości, kiedy to nam będzie zależało na zawarciu kompromisu w określonej sprawie. (...)Prof. Witold Orłowski uważa, że Polska poprzez blokowanie unijnego porozumienia w sprawie (...)

Jak odwołać się od decyzji portalu?

Jak odwołać się od decyzji portalu?

Portal społecznościowy zablokował twoje konto lub usunął wpisy na profilu, a twoja reklamacja nie poskutkowała? Jeśli nie zgadzasz się z decyzją portalu, zgłoś to przez internet - dowiedz się, jak złożyć odwołanie. Ministerstwo Cyfryzacji w kontakcie z przedstawicielami portali społecznościowych  - "Staramy się na bieżąco wyjaśniać pojawiające się w ostatnim czasie wątpliwości" (...)

Wakacje bez ochrony danych...

Wakacje bez ochrony danych...

Wakacje mogą Cię sporo kosztować. Bądź czujny! Wakacje - dla wielu to czas zasłużonego relaksu i oderwania od codziennych spraw. Podczas gdy jedni korzystają z odpoczynku, niektórzy czekają na potknięcie tych pierwszych, wykorzystując wszelkie informacje pozwalające dokonać zuchwałych kradzieży. Kradzieży nie tylko dóbr materialnych, ale i tożsamości. Przedstawiamy (...)

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

#selfietime - dbaj o swój wizerunek i bezpieczeństwo Na bogato! Kto nie lubi tak wypoczywać? Ale czy wszyscy muszą o tym wiedzieć? Zostaw coś dla siebie. Wskazywanie w mediach społecznościowych lokalizacji, w której aktualnie jesteś, to publiczne zaproszenie złodzieja do domu. Im dalej jesteś, tym więcej będzie miał czasu, by Cię odwiedzić. Internet nie uznaje (...)

Rząd rozpatruje blokowanie stron internetowych

Rząd rozpatruje blokowanie stron internetowych

O zablokowaniu dostępu do stron internetowych zadecyduje sąd na wniosek Policji, ABW czy Służby Celnej. Zakazane treści trafią do Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych i już po 6 godzinach będą niedostępne dla internautów. Rada Ministrów rozpatrzy dzisiaj przedłożony przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych (...)

Jaka będzie kara za nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych?

Jaka będzie kara za nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych?

Nowelizacja Kodeks wykroczeń ma na celu zapewnienie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999. Zgodnie z nowelizacją osoba, która będzie umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokowała telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlegać będzie karze (...)

Nowe uprawnienia UOKiK

Nowe uprawnienia UOKiK

Kary za naruszanie zakazu geoblokowania i dostęp do tajemnicy skarbowej - to najważniejsze zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Część zmian już weszła w życie. Najważniejsze zmiany zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów wynikające z ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych (...)

Rząd rezygnuje z blokowania internetu?

Rząd rezygnuje z blokowania internetu?

Z nowej wersji projektu ustawy o grach hazardowych znikną zapisy dotyczące utworzenia rejestru stron i usług niedozwolonych - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rząd przygotował propozycję współpracy z internautami, których zaproszono do udziału w tworzeniu nowej wersji ustawy o grach hazardowych. Koncepcja zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych, (...)

Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych

Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych

– "O demokracji możemy mówić wtedy, gdy mamy do czynienia z gwarancją wolności słowa i wolności debaty. Niestety, decyzjami wielkich korporacji, wartości znajdujące się w centrum demokracji są zagrożone i naruszane" – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (7 stycznia br.) konferencji prasowej. Projekt w drodze... W (...)

Skonsultuj VAT od transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych

Skonsultuj VAT od transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych

Do 15 września 2019 r. trwają konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych. ##baner## Po co są konsultacje? Uwzględniając wątpliwości co do prawidłowego sposobu opodatkowania transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych w następstwie wydania przez Trybunał Sprawiedliwości (...)

Fair play w internecie?

Fair play w internecie?

Parlament Europejski przyjął 26 marca 2019 r. nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone z zakresu dyrektywy. Hiperłącza do artykułów informacyjnych, którym towarzyszą (...)

Pornografia w internecie. Jak chronić przed nią dzieci?

Pornografia w internecie. Jak chronić przed nią dzieci?

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji przeprowadzono pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie zagwarantowania rodzicom prawa do internetu bez pornografii. Minister Michał Boni podziękował za przygotowanie projektu. Podkreślił, że oczywista i zrozumiała jest troska nas wszystkich o to, aby chronić dzieci przed pornografią. Szczególnie istotne jest wspieranie (...)

Nowy taryfikator punktów karnych

Nowy taryfikator punktów karnych

Za pisanie SMS-ów podczas jazdy czy blokowanie skrzyżowania będą kary. Prace nad zmianami dobiegły końca. Wprowadzi je nowelizacja rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Dokument został już podpisany przez szefa MSW. - Muszą go podpisać jeszcze dwaj ministrowie: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz minister sprawiedliwości (...)

ACTA a może UŚUDE - co z wolnością słowa w sieci?

ACTA a może UŚUDE - co z wolnością słowa w sieci?

Gorący temat sprzed miesiąca, który wywołał burzę wśród internautów wydaje się nadal żywy, choć  sprawa de facto ucichła. Wprawdzie rząd oddalił proces przystąpienia do umowy ACTA jednakże ograniczenie wolności w internecie może zostać dokonane w zupełnie inny sposób – poprzez nasze rodzime ustawodawstwo. UŚUDE to skrót od nazwy ustawy (...)

Taryfikator punktów karnych. Nadchodzi rewolucja

Taryfikator punktów karnych. Nadchodzi rewolucja

Za pisanie SMS-ów podczas jazdy, blokowanie skrzyżowania czy parkowanie na kopercie będą punkty karne. Sprawdź, ile dostaniesz. Resort spraw wewnętrznych i administracji postanowił odświeżyć rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. To w tym dokumencie reguluje się, za co można dostać punkty karne. Tzw. taryfikator przejdzie gruntowne (...)

Więcej władzy dla kanara i straży miejskiej

Więcej władzy dla kanara i straży miejskiej

Kontroler MPK przytrzyma gapowicza do przyjazdu Policji. Straż miejska wlepi mandat każdemu, kto nie pokaże dowodu tożsamości. Kontrolerzy biletów w komunikacji miejskiej dostali nowe narzędzie do walki z osobami, które jeżdżą na gapę. Jeśli taki pasażer zostanie złapany i nie będzie chciał pokazać dokumentu ze swoimi danymi lub odmówi przyjęcia mandatu, to kanar (...)

Czekasz na lokal socjalny? Masz niewielkie szanse na otrzymanie go

Czekasz na lokal socjalny? Masz niewielkie szanse na otrzymanie go

Ponad 80% osób oczekujących na przyznanie lokalu socjalnego nie otrzyma go w najbliższym czasie. Gminy, na których spoczywa ciężar zapewniania lokali socjalnych, nie są w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na te lokale. Oznacza to nic innego jak to, że osoby, którym przysługuje uprawnienie do takiego lokalu, gdyż mieszkają w aktualnie zajmowanym bez podstawy (...)

Kierowcy zapłacą mandaty na osiedlu

Kierowcy zapłacą mandaty na osiedlu

4 września weszły w życie zmiany, na które czekało wielu mieszkańców oraz administratorów osiedli. Policja i Straż Miejska uzyskali uprawnienie do karania kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego na parkingach i osiedlowych drogach. Do tej pory kierowcy mogli być tylko karani za popełnienie wykroczeń na drogach publicznych. Paradoksalnie na drogach wewnętrznych (...)

Do lekarza zarejestrujemy się przez internet

Do lekarza zarejestrujemy się przez internet

Będziemy mogli również sprawdzać on-line nasze miejsce w kolejce i dostaniemy elektroniczne przypomnienie o terminie zbliżającej się wizyty. Takie zmiany szykuje resort Ewy Kopacz, który przygotował projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Za pomocą specjalnej platformy on-line sprawdzimy ponadto czy dany zabieg jest jeszcze w danym roku refundowany przez NFZ. Jeżeli (...)

Telefony na kartę z nowymi prawami

Telefony na kartę z nowymi prawami

Użytkownicy telefonów komórkowych na kartę otrzymają billingi oraz wszystkie informacje o zmianach planowanych przez operatora. W zamian muszą zdradzić swoje dane osobowe. Od dzisiaj do grona abonentów zaliczane są również osoby, które nie podpisały pisemnej umowy z operatorem. Zapewnia to wchodząca w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego (Dz.U. nr (...)

Nie będzie grillowania na balkonach

Nie będzie grillowania na balkonach

Zakaz rozpalania urządzeń do pieczenia i grillowania na balkonach, tarasach czy dachach budynków wprowadza rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów został już skierowany pod obrady Rady Ministrów. (...)

Co zmieni traktat z Lizbony?

Co zmieni traktat z Lizbony?

Wchodzący dzisiaj w życie Traktat Lizboński daje obywatelom i rządom krajów Unii Europejskiej nowe prawa. Co to oznacza dla każdego Polaka? Obywatele państw członkowskich uzyskują możliwość zgłaszania inicjatyw ustawodawczych. Mieszkańcy kilku państw członkowskich będą mogli wspólnie wezwać Komisję Europejską do przygotowania nowych rozwiązań prawnych wtedy, (...)

Polska ratyfikowała traktat lizboński

Polska ratyfikowała traktat lizboński

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w sobotę traktat z Lizbony. Aby dokument zaczął obowiązywać od przyszłego roku musi się pod nim znaleźć jeszcze jeden podpis - czeskiego prezydenta Vaclava Klausa. Ostatni etap ratyfikacji traktatu lizbońskiego w Polsce został zakończony. Prezydent Lech Kaczyński złożył pod dokumentem swój podpis w ten weekend. Zaproszenie na sobotnią (...)

Rok 2008 – pozytywne zmiany w cieniu kryzysu

Rok 2008 – pozytywne zmiany w cieniu kryzysu

  Rok 2008 - pozytywne zmiany w cieniu kryzysu 30-12-2008 Rok 2008 to nie tylko wybuch kryzysu finansowego, który w ostatnich miesiącach przesłonił inne ważne dla polskich przedsiębiorców wydarzenia. Niepokojąc się o skutki kryzysu nie można zapominać, że w mijającym roku dokonano wiele pozytywnych zmian, które mogą ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej (...)

Ministerstwo da szkołom na blokowanie stron pornograficznych?

Ministerstwo da szkołom na blokowanie stron pornograficznych?

Nauczyciele chcą, aby resort edukacji sfinansował szkołom komputerowe programy cenzurujące treści pornograficzne na stronach internetowych. Ministerstwo twierdzi, że nie ma na to pieniędzy. Samorządy mówią to samo. Marian Krampus, dyrektor krakowskiego XXIX LO, za własne pieniądze założył w szkolnych komputerach profesjonalny filtr. Zabezpieczenie całej pracowni kosztowało go 2,2 tys. (...)

Nowela ustawy o strażach gminnych

Nowela ustawy o strażach gminnych

Sejm zaakceptował część poprawek do ustawy zmieniającej ustawę o strażach gminnych. W wyniku nowelizacji, straż gminna uzyskała nowe przywileje, lecz nałożone na nią zostały także nowe obowiązki.Współpraca z Policją.W wyniku nowelizacji dodano przepis, na podstawie którego wójt, burmistrz lub prezydent miasta może zawierać porozumienia z właściwym terytorialnie komendantem Policji (...)

Co z Joaniną?

Co z Joaniną?

Unia nie chce więcej mówić o problemie, jaki Warszawa ma z nowym systemem głosowania w Radzie UE. - Kompromis z Polską został już zawarty - ucina szef portugalskiego rządu. (...) Zdecydowana większość europosłów uważa, że treść nowego traktatu została już dokładnie ustalona i zapisana w mandacie negocjacyjnym, czyli dokumencie przyjętym 23 czerwca w Brukseli na szczycie unijnym. (...)

Wraca pomysł blokowania stron www

Wraca pomysł blokowania stron www

Wiceminister finansów Jacek Kapica obstaje za wprowadzeniem przepisów, które pozwolą podległym mu służbom blokować witryny internetowe - informuje Gazeta Prawna. Kapica przygotował założenia do propozycji rozwiązania umożliwiającego zwalczanie nielegalnych gier urządzanych w sieci. Decyzja o nakazie blokowania adresu strony lub nakazie usunięcia treści, która (...)

Od jutra aplikanci zdają egzaminy prawnicze

Od jutra aplikanci zdają egzaminy prawnicze

Większość z nich do rozwiązywania zadań wykorzysta swoje komputery. Pozwala na to znowelizowane rozporządzenie w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego oraz radcowskiego. Gazeta Prawna pisze, że egzaminy z wykorzystaniem własnych laptopów będzie zdawać na pewno 3667 osób. Do egzaminu adwokackiego i radcowskiego ma przystąpić 4605 młodych prawników. – Ministerstwo (...)

Będą jasne zasady blokowania for internetowych

Będą jasne zasady blokowania for internetowych

Blokowanie i usuwanie nielegalnych treści w internecie zostanie uregulowane za pomocą specjalnego rozporządzenia. Dokument ma przygotować resort spraw wewnętrznych i administracji – informuje Gazeta Prawna. – Treści, co do których poszczególne osoby czy firmy mogą mieć zastrzeżenia, są coraz większym problemem. To mogą być linki do utworów łamiących prawa (...)

Wykluczenie wspólnika ze spółki

Wykluczenie wspólnika ze spółki

Rz: Kodeks spółek handlowych mówi, że z "ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika" sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki. Jest to jednak bardzo ogólne pojęcie. Stanisław Sołtysiński: W doktrynie przeważa trafny pogląd, że przyczyna wyłączenia musi leżeć po stronie wspólnika. Musi być ona ważna (istotna) z punktu widzenia celów spółki. Chodzi zarówno o przyczyny (...)

Unia chce zdyscyplinować Polskę w sprawie fuzji banków

Unia chce zdyscyplinować Polskę w sprawie fuzji banków

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy chce kontynuować procedurę dyscyplinującą przeciwko Polsce za blokowanie fuzji Pekao-BPH - dowiedziała się "Gazeta". McCreevy - twierdzą nasi informatorzy w Brukseli - uważa, iż porozumienie zawarte przez Unicredito z polskim rządem nic nie zmienia. Czy przekona innych komisarzy? Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta", komisarz (...)

W jaki sposób firmy walczą o domeny internetowe?

W jaki sposób firmy walczą o domeny internetowe?

Przedsiębiorcy coraz częściej walczą przed sądem o domeny internetowe. Zwykle chodzi o podszywanie się pod konkurencję i zajmowanie domen tylko po to, by je odsprzedać z zyskiem   Spory dotyczące domen rozstrzygają albo sądy cywilne, albo Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych.   (...)Zdaniem sądu blokowanie domen tylko w celu ich odsprzedaży jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym (...)

Czy adwokaci na rozprawach będą nagrywani?

Czy adwokaci na rozprawach będą nagrywani?

Adwokaci będą karani za blokowanie procesów, a rozprawy nagrywane w technice cyfrowej - proponuje ministerstwo W ciągu półtora roku w każdej z 4000 sal rozpraw pojawi się komputer i przeszkolony protokolant. (...)Nagrywanie rozpraw ma dyscyplinować sędziów, a zarchiwizowane nagrania przydadzą się w ewentualnych postępowaniach dyscyplinarnych, nad których reformąministerstwo też pracuje. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Prześladowanie przez byłego chłopaka

Prześladowanie przez byłego chłopaka

Mam problem z chłopakiem który mnie prześladuje. Dzwoni kilkadziesiąt razy dziennie, nachodzi mnie w domu, w pracy jeździ za mną, śledzi mnie, próbuje zabrać mi telefon, raz nawet (...)

Sprzeczność z prawem zarządzenia wójta

Sprzeczność z prawem zarządzenia wójta

Statut gminy X w części udostępniania obywatelom informacji publicznej jest sprzeczny z ustawą, Art. 106 ust.1 ww. statutu umożliwia wójtowi fizyczne ograniczenie dostępu do informacji publicznej (...)

Prywatna

Prywatna "czarna lista" dłużników

Na serwisie A. jest czarna lista. Jest to wykaz klientów, którzy są automatycznie zablokowani co do możliwości dokonania zakupu u osoby, która dokonała wpisu na czarną listę. Chcę u siebie w (...)

umieszczenie skanu fragmentu gazety z ogłoszeniem

umieszczenie skanu fragmentu gazety z ogłoszeniem

Burmistrz w gazecie lokalnej ogłosił o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety większość mieszkańców przeoczyła to ogłoszenie, co (...)

Egzekwowanie długu od spółki z o.o.

Egzekwowanie długu od spółki z o.o.

W roku 2000 zleciłem firmie windykacyjnej odzyskanie długu. Sąd wydał decyzję pozytywną w tej sprawie. Windykator mógł razem z komornikiem wyegzekwować część długu z konta bankowego dłużnika. (...)

Kurator spadku

Kurator spadku

Jeden z współwłaścicieli kamienicy zmarł. Drugi ze współwaścieli chce dokonać działu nieruchomości, ale najpierw trzeba ustalić spadkobierców zmarłego. Więc w tym celu wniósł sprawę do (...)

Zakup kradzionego telefonu

Zakup kradzionego telefonu

Jakiś czas temu zakupiłem telefon komórkowy nie wiedząc, że został wcześniej skradziony. Policja, po aresztowaniu złodzieja, doszła do mnie. Na pierwsze pytanie po zatrzymaniu, czy posiadam ten (...)

Wprowadzanie w błąd instytucji

Wprowadzanie w błąd instytucji

31 stycznia br. zostałem w dość zły sposób potraktowany przez funkcjonariuszy SOK, całość zdarzenia polegała na tym: rozmawiając z osobami bezdomnymi koczującymi na terenia dworca PKP poczęstowałem (...)

Określanie lokalizacji telefonu przez pracodawcę

Określanie lokalizacji telefonu przez pracodawcę

Dowiedziałem się, że pracodawca prowadzi rejestrację lokalizacji służbowych telefonów komórkowych. Jestem na zwolnieniu L4 2 tygodnie (opieka nad dzieckiem) i wiem, że dział kadr ma jakieś obiekcje (...)

Telefon komórkowy jako koszt uzyskania przychodu

Telefon komórkowy jako koszt uzyskania przychodu

Prowadzę firmę w okresie letnim, telefon komórkowy jest zarejestrowany na firmę. Czy można ująć w koszty uzyskania przychodu faktury za telefon komórkowy z okresu, kiedy działalność firmy jest (...)

Billing jako dowód popełnienia przestępstwa

Billing jako dowód popełnienia przestępstwa

Skradziono mi telefon komórkowy. Miedzy momentem kradzieży, a zablokowaniem karty SIM minęło 5 godzin. W tym czasie złodziej wykonał kilkadziesiąt połączeń o różnym czasie trwania, co w efekcie (...)

Okres przedawnienia mandatów i grzywien

Okres przedawnienia mandatów i grzywien

Jaki jest okres przedawnienia: - mandatów karnych nałożonych przez Urząd Wojewódzki, - grzywien nałożonych przez Urząd Skarbowy, - należności za telefon komórkowy lub telewizję cyfrową (kablową)? Czy (...)

Obraźliwe teksty w postaci sms-ów

Obraźliwe teksty w postaci sms-ów

Od ponad 2 miesięcy prawie codziennie dostaję na telefon komórkowy bardzo obraźliwe i wulgarne sms-y dotyczące mojej osoby, które są wysyłane z Internetu. Nadawca wysyła mi pełne wulgarnych epitetów, (...)

Umowa sprzedaży a przestępstwo paserstwa

Umowa sprzedaży a przestępstwo paserstwa

Pracuję w sklepie z telefonami komórkowymi i wszystkie telefony używane i nowe a nawet te na części kupuję na umowę z dokumentem tożsamości właściciela i oświadczeniem ze towar jest jego własnością! (...)

Jak napisać odwołanie w sprawie odmowy odszkodowania za zalany telefon?

Jak napisać odwołanie w sprawie odmowy odszkodowania za zalany telefon?

Posiadam telefon komórkowy w jednej z sieci telefonii komórkowej. Konsultant namówił mnie na wzięcie dodatkowego ubezpieczenia telefonu \"na wszelki wypadek\". Tydzień temu, moja mama robiła pranie (...)

Blokada telefonu komórkowego przez operatora

Blokada telefonu komórkowego przez operatora

Właściciel małej firmy opłaca abonament telefonu komórkowego, który jest zarejestrowany na firmę. Zdarzyło się, że "przeoczył" jeden rachunek, po nim uiścił opłatę przynajmniej za jeszcze (...)

Kradzież telefonu komórkowego

Kradzież telefonu komórkowego

Skradziono mi telefon komórkowy dwa dni temu. Czy istnieje możliwość ubiegania się o nowy aparat od operatora po cenie promocyjnej (posiadam zaświadczenie z policji o kradzieży)? Zawierając z (...)

Reklamacja rzeczy ruchomej na podstawie kodeksu cywilnego

Reklamacja rzeczy ruchomej na podstawie kodeksu cywilnego

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą kupiłem w sklepie wysyłkowym nowy telefon komórkowy. Ponieważ po kilku miesiącach przestał działać prawidłowo odesłałem go do sprzedawcy (...)

Obowiązek podatkowy wobec osoby współpracującej

Obowiązek podatkowy wobec osoby współpracującej

Oboje z żoną jesteśmy na pełnych etatach nauczycielskich. Ja dodatkowo od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i w związku z tym opłacam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Wobec (...)

Przedawnienie długu za telefon komórkowy

Przedawnienie długu za telefon komórkowy

Jakiś czas temu otrzymałem z Sądu nakaz zapłaty z tytułu częściowo niezapłaconej faktury VAT (faktura z dnia - 2004-10-10 z płatnością do dnia 2004-10-22) - telefonia komórkowa. Otóż faktura (...)

Sms jako dowód w postępowaniu rozwodowym

Sms jako dowód w postępowaniu rozwodowym

Jestem w posiadaniu telefonu komórkowego, z którego korzystała żona, przed wyprowadzeniem się ode mnie i złożeniem pozwu o rozwód. Są w nim zapisane treści SMS-ów, które wysyłała i otrzymywała (...)

Numer telefonu jako dowód w sprawie karnej

Numer telefonu jako dowód w sprawie karnej

Czy numer telefonu może być dowodem w sprawie ? Przestępca ma telefon w systemie X, gdzie wysyła się formularz rejestracyjny z danymi osobowymi, ale można podać fałszywe dane lub kupić kartę (...)

Zerwanie umowy z operatorem sieci komórkowej

Zerwanie umowy z operatorem sieci komórkowej

Mąż w 2006 roku podpisał 2 letnią umowę z operatorem sieci komórkowej (telefon komórkowy na abonament). Po kilku miesiącach zaczęły powstawać zaległości z płatnościami, regulowane nieregularnie (...)

GIODO

GIODO

Firma przechowuje w systemie CRM następujące dane: imię, nazwisko, stanowisko, firma, adres firmy, telefon służbowy, telefon komórkowy, adres e-mail firmowy.Czy podany zestaw danych możemy określić (...)

Kradzież przez personel izby wytrzeźwień

Kradzież przez personel izby wytrzeźwień

Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień. Personel na koszt zapłaty za pobyt zabrał mu 10 zł i telefon komórkowy. Czy takie postępowanie personelu izby jest możliwe i na podstawie jakich przepisów? (...)

Zarzut przedawnienia należności za telefon

Zarzut przedawnienia należności za telefon

W marcu 1998 r. wyjechałem na stałe do Niemiec. Od tego momentu nie miałem kontaktu z Polską (rodzina wyjechała razem ze mną). W zeszłym roku okazało się, że nie zapłaciłem rachunku za telefon (...)

Potrącanie z wynagrodzenia rachunków za telefon

Potrącanie z wynagrodzenia rachunków za telefon

Pracownicy naszej firmy korzystają ze służbowych telefonów komórkowych. Zarząd Przedsiębiorstwa wraz z Dyrekcją comiesięcznie ustala limit dla każdego pracownika w wysokości 150 PLN, powyżej (...)

Niedotrzymanie warunków zawartej umowy

Niedotrzymanie warunków zawartej umowy

Podpisując umowę z jednym z operatorów sieci komórkowej wyznaczony został termin płatności za faktury na 5 dzień każdego miesiąca. Operator bez mojej wiedzy zmienił termin na 2-go dnia miesiąca (...)

Używanie telefonów komórkowych na terenie szkoły

Używanie telefonów komórkowych na terenie szkoły

Czy dyrektor szkoły może uczniom zabronić wnoszenia na teren szkoły telefonów komórkowych? Proszę o podstawę prawną. Czy prawo zezwala uczniowi na używanie telefonu komórkowego na terenie szkoły? (...)

Cesja umowy na telefony komórkowe

Cesja umowy na telefony komórkowe

Posiadam umowę z operatorem w ramach której mam kilka telefonów na firmę. Zamykam swoją działalność a żona otwiera na siebie nową działalność gospodarczą. Chciałbym przepisać umowę na (...)

FORUM PRAWNE

Blokowanie drogi dojazdowej

Blokowanie drogi dojazdowej Witam serdecznie. Problem dotyczy ośrodka wypoczynkowego i niewłaściwego parkowania. Mam domek nad jeziorem. Dojazd do niego wyznacza droga jednokierunkowa (bardzo wąska (...)

Blokowanie podzialu majatku

Blokowanie podzialu majatku Moi rodzice sa w trakcie sprawy o podzial majatku. Ojciec, ktory blokuje (doscy spory, 3 nieruchomosci, ziemia, firma) majatek, od ponad 5 lat skutecznie uniemozliwia przebieg (...)

Blokowanie bramy wjazdowej - mandat

Blokowanie bramy wjazdowej - mandat Witam, W weekend miałem pewną nieprzyjemną sprawę, a mianowicie, zaparkowałem samochód na osiedlowej drodze w gąszczu innych samochodów. Ponieważ było ciemno (...)

odprawa a blokowanie premii

odprawa a blokowanie premii Scenariusz: firma zwalnia grupowo ponad 100 os. Osoba zatrudniona od 3 lat na umowe o prace w przeciagu ostatnich miesiecy zarabiala zroNicowane kwoty ze wzgledu n premie miesieczne (...)

Pozew o zaniechanie naruszeń

Pozew o zaniechanie naruszeń Witam. Sąsiadka złożyła w Sadzie w/w pozew cytuję "Przy granicy nieruchomości powódki, na nieruchomości należącej do pozwanych znajdują się drzewa tui powodujace (...)

dłlużnicy alimentacyjni brońmy się

dłlużnicy alimentacyjni brońmy się Polacy występuje po raz pierwszy i nie ostatni na forum w imieniu swoim i nie tylko ale także w nasze wspólnej sprawie to się tyczy dłużników alimentacyjnych (...)

Uprawnienia straży miejskiej

Uprawnienia straży miejskiej Witam otóż od niedawna borykam sie z problemem uprawnien strazy miejskiej w kwestii kontroli przez nich osiaganych predkosci kierujących pojazdem. Sprawa dotyczy stawiania (...)

Straż gminna - jakie uprawnienia ?

Straż gminna - jakie uprawnienia ? witajcie, mam pytanie dotyczące uprawnień straży gminnej. Gdzie w ogóle może ona działać i kontrolowac i dawać mandaty, tylko na obszarze danej gminy czy każdej (...)

Kontroler MPK może zatrzymać mnie siła w tramwaju?!

Kontroler MPK może zatrzymać mnie siła w tramwaju?! Witma, opisze dzisiejszą sytuacje. Jadę tramwajem. Mama nieważna kartę o jedne dzień. Moja wina. Mówię panom że wysiadamy za 3 przystanki (...)

Jaki mandat za zablokowanie torowiska tramwajowego

Jaki mandat za zablokowanie torowiska tramwajowego Zaparkowane na torach tramwajowych samochody to prawdziwa plaga w wielu miastach RP. Często zdarza się to wokół centrów miast, tam gdzie problem (...)

Kontrolerzy biletów mogą zbyt wiele!?

Kontrolerzy biletów mogą zbyt wiele!? Zdaniem prokuratora generalnego, przepis który pozwala kontrolerom biletów karać grzywną podróżnego za to, iż nie wykonuje on poleceń osoby sprawdzającej (...)

Komórkowy spam jest niezgodny z prawem?

Komórkowy spam jest niezgodny z prawem? witam Prawo mówi że bez zgody użytkownika telefonu nie można do niego wysyłać SMS-ów zawierających informacje handlowe. Jednak ja mimo nie wyrażenia takiej (...)

Interpretacja znaku drogowego (Stłuczka!) B-31 oraz D-5 - moja wina?

Interpretacja znaku drogowego (Stłuczka!) B-31 oraz D-5 - moja wina? Witam, ok. pół roku temu nastąpiła kolizja z moim udziałem. Ja jechałem od strony Oświęcimia w kierunku Skawiny (Czarnej strzałki), (...)

Widzenie dziecka z ojcem i jego partnerką

Widzenie dziecka z ojcem i jego partnerką Jestem już po pierwszej sprawie,druga za tydzień ze swiadkiemNasze małżeństwo rozpadło sie przez teraźnejszą kobiete mojego byłego męża,mamy małą (...)

Kradzież telefonu PILNE!

Kradzież telefonu PILNE! W styczniu tego roku został skradziony mi telefon komórkowy w dyskotece. Złodziejem była kobieta, lecz nie pamiętam jak dokładnie wyglądała. Kradzież zgłosiłam jeszcze (...)

przywłaszczenie rzeczy znalezionej???

przywłaszczenie rzeczy znalezionej??? Witam wszystkich serdecznie i proszę o pomoc. Znalazłem się w bardzo przykrej dla mnie sytuacji. W miesiącu grudniu ubiegłego roku znalazłem telefon komórkowy (...)

czy policja może sprawdzać telefon?

czy policja może sprawdzać telefon? Witam, szedłem sobie ostatnio ulicą i zatrzymał mnie patrol policji, zaczął legitymować, wypytywać i chcieli zobaczyć mój telefon komórkowy. Dałem im go (...)

Reklamacja telefonu kom.

Reklamacja telefonu kom. Kupiłam telefon komórkowy 9 stycznia 2004 r.po tygodniu okazało sie ze telefon posiada kilka wad (nie miały w tym czasie mijsca żadne uszkodzenia techniczne).odniosłam telefon (...)

Reklamacja telefonu po raz 6!!!

Reklamacja telefonu po raz 6!!! Ponad 3 tygodnie temu po raz 5-ty oddałam do reklamacji telefon komórkowy, w którym za każdym razem pojawia się ta sama wada (brak dzwonka telefonu, kiedy ktoś dzwoni (...)

nieumyślne paserstwo

nieumyślne paserstwo witam! pracuje w komisie z telefonami komórkowymi.Początkiem maja przyszło do mnie 2 chłopaków sprzedać telefon komórkowy a właściwie to wymienić go na inny model.Sytuacja (...)

Porady prawne