Co będzie, a co nie będzie "prasą"?
Blogi, fora internetowe, serwisy społecznościowe czy kroniki filmowe nie znalazły się w nowej definicji prasy, przedstawionej w projekcie nowelizacji prawa prasowego.
2 listopada mija termin składania uwag do noweli prawa prasowego, którą przekazano do konsultacji międzyresortowych. Wśród wielu zmian, jakie szykuje ustawodawca, znalazła się nowa definicja prasy, określająca co prasą będzie, a czego prasą nie nazwiemy.
W ramach dekomunizacji ustawy z definicji zniknęły kroniki filmowe oraz przekazy teleksowe. Prasą miałyby zostać więc „publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazującej się nie żadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki, czasopisma, serwisy informacyjne, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, o ile upubliczniają publikacje periodyczne, za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania" - brzmi projektowany art.7 ust. 2 pkt 1.
Z definicji wykluczono również zespół ludzi oraz poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską, ponieważ zapis ten wprowadzał jedynie niejasności do obecnej ustawy.
Prawodawca zrezygnował ze wskazania w definicji konkretnych publikacji elektronicznych, które zaliczymy do grona prasy. Projekt wymienia jednak te formy elektronicznej aktywności, które prasą nie będą nazwane.
Za prasę nie uważa się w szczególności: blogów, korespondencji elektronicznej, serwisów społecznościowych służących do wymiany treści tworzonej przez użytkowników oraz stron internetowych prywatnych użytkowników - czytamy w projekcie noweli.
Z definicji wykluczającej ucieszą się z pewnością właściciele blogów i stron domowych. Niezaliczenie tego typu przekazów do prasy zwolni ich z obowiązku rejestrowania swoich stron w sądzie.
Chociaż blogi i inne strony prywatne nie zostały uwzględnione w definicji prasy - przedstawionej w nowelizacji ustawy prawa prasowego - pamiętać należy, że może na nich dojść do naruszenia praw osób trzecich. „Pomimo, iż od osób naruszających czyjeś dobra osobiste za pomocą tychże przekazów, nie będą miały zastosowania przepisy ustawy - Prawo prasowe, mogą one ponosić odpowiedzialność na gruncie innych ustaw" - zaznaczono w projekcie ustawy.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?