Kto może głosować i kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

W omawianej sprawie chodzi m.in. o ustalenie, czy paÅ„stwo czÅ‚onkowskie może rozszerzyć prawo gÅ‚osowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego na obywateli paÅ„stw trzecich zamieszkujÄ…cych na terytorium europejskim, w tym przypadku w Gibraltarze. Zjednoczone Królestwo, aby umożliwić mieszkaÅ„com Gibraltaru udziaÅ‚ w wyborach do Parlamentu Europejskiego, utworzyÅ‚o w 2003 r. nowy okrÄ™g wyborczy, w którym przyÅ‚Ä…czono Gibraltar do okrÄ™gu istniejÄ…cego w Anglii oraz stworzyÅ‚o specjalny rejestr wyborczy. Prawo gÅ‚osowania w tych wyborach zostaÅ‚o przyznane zamieszkujÄ…cym w Gibraltarze obywatelom Unii oraz obywatelom Commonwealth speÅ‚niajÄ…cym okreÅ›lone kryteria (qualifying Commonwealth citizens, „QCC”).

Porady prawne

Tymczasem zdaniem Królestwa Hiszpanii prawo gÅ‚osowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego można przyznać jedynie obywatelom Unii. Ponadto Hiszpania twierdzi, że przyÅ‚Ä…czajÄ…c terytorium Gibraltaru do okrÄ™gu wyborczego istniejÄ…cego w Anglii, Zjednoczone Królestwo naruszyÅ‚o zaÅ‚Ä…cznik I do aktu z 1976 r., jak też wÅ‚asnÄ… deklaracjÄ™ z dnia 18 lutego 2002 r. (akt dotyczÄ…cy wyborów czÅ‚onków do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpoÅ›rednich) Królestwo Hiszpanii wniosÅ‚o do TrybunaÅ‚u SprawiedliwoÅ›ci Wspólnot Europejskich skargÄ™ o stwierdzenie uchybienia zobowiÄ…zaniom paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego przeciwko Zjednoczonemu Królestwu. W deklaracji z 2002 r. Zjednoczone Królestwo zobowiÄ…zaÅ‚o siÄ™ bowiem do „dokonania koniecznych zmian, w celu umożliwienia wyborcom z Gibraltaru udziaÅ‚u w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach okrÄ™gu istniejÄ…cego w Zjednoczonym Królestwie i na tych samych zasadach, co wyborcy tego okrÄ™gu”.

W przedmiotowej sprawie TrybunaÅ‚ orzekÅ‚ w wyroku, iż:

  1. Skarga zostaje oddalona.
  2. Królestwo Hiszpanii zostaje obciążone kosztami postępowania.
  3. Komisja Wspólnot Europejskich pokrywa własne koszty.

TrybunaÅ‚ przypominaÅ‚ przy tym, że Zjednoczone Królestwo przyjęło zaskarżone przez Królestwo Hiszpanii przepisy w celu podporzÄ…dkowania siÄ™ wyrokowi Europejskiego TrybunaÅ‚u Praw CzÅ‚owieka. W wyroku z dnia 18 lutego 1999 r. w sprawie Matthews przeciwko Zjednoczone Królestwo TrybunaÅ‚ uznaÅ‚ skargÄ™ obywatela brytyjskiego zamieszkaÅ‚ego w Gibraltarze i orzekÅ‚, że Zjednoczone Królestwo, nie przeprowadzajÄ…c wyborów do Parlamentu Europejskiego w Gibraltarze, naruszyÅ‚o EKPCz.

Zjednoczone Królestwo, ze względów wynikających z tradycji konstytucyjnej, zadecydowało o przyznaniu prawa głosowania i kandydowania QCC spełniającym wymogi będące wyrazem szczególnej więzi z terytorium, którego dotyczą organizowane wybory.

TrybunaÅ‚ orzekÅ‚, że ani Traktat WE, ani akt z 1976 r. nie okreÅ›lajÄ… w sposób wyraźny i szczegółowy osób, którym przysÅ‚uguje prawo gÅ‚osowania i kandydowania do Parlamentu Europejskiego. W zwiÄ…zku z tym - zdaniem ETS - na obecnym etapie rozwoju prawa wspólnotowego okreÅ›lenie osób, którym przysÅ‚uguje prawo gÅ‚osowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego należy do kompetencji każdego paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego, pod warunkiem, że nie narusza ono prawa wspólnotowego. Odpowiednie przepisy traktatu WE nie stojÄ… na przeszkodzie, aby paÅ„stwa czÅ‚onkowskie przyznaÅ‚y takie prawo gÅ‚osowania i kandydowania okreÅ›lonym osobom, posiadajÄ…cym Å›cisÅ‚e wiÄ™zi z tymi paÅ„stwami, ale niebÄ™dÄ…cymi ich obywatelami lub obywatelami Unii zamieszkujÄ…cymi na ich terytorium.

Co do przyÅ‚Ä…czenia terytorium Gibraltaru do okrÄ™gu wyborczego istniejÄ…cego w Anglii TrybunaÅ‚ przypomniaÅ‚, że wyborca z Gibraltaru znajduje siÄ™ w poÅ‚ożeniu podobnym do poÅ‚ożenia wyborcy ze Zjednoczonego Królestwa i nie powinien być narażony na trudnoÅ›ci wynikajÄ…ce ze statusu Gibraltaru, które nie pozwoliÅ‚yby mu na skorzystanie z takiego prawa gÅ‚osowania lub które zniechÄ™ciÅ‚yby go do tego. TrybunaÅ‚ odrzuciÅ‚ zatem argumenty przedstawione w tej kwestii przez Królestwo Hiszpanii.

Wyrok Europejskiego TrybunaÅ‚u SprawiedliwoÅ›ci z dnia 12 wrzeÅ›nia 2006 r. w sprawie C-145/04 - Królestwo Hiszpanii przeciwko Zjednoczonemu Królestwu; http://curia.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika