Co z turnusami uzdrowiskowymi?

Uzdrowiska czasowo zaprzestają działalności

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania, uzdrowiska zawiesiły czasowo swoją działalność.

Jeżeli posiadasz potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14 marca 2020 roku – NIE JEDŹ, ZOSTAŃ W DOMU.


Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących. Szczegółowych informacji udzielą oddziały wojewódzkie NFZ.

Ważne dla pacjentów przebywających na leczeniu uzdrowiskowym i świadczeniodawców uzdrowiskowych

Na podstawie przepisów § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, pacjent, który rozpoczął leczenie uzdrowiskowe przed dniem 14 marca 2020 roku, kontynuuje leczenie zgodnie z terminem turnusu i przysługuje mu pełen zakres świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego (w tym również zabiegów fizjoterapeutycznych).

W związku z powyższym, świadczeniodawcy zobowiązani są do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe wyżej wymienionym pacjentom, na dotychczasowych zasadach.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie wcześniejszej rezygnacji z turnusów uzdrowiskowych

Jak wspomniano, na podstawie § 10 ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, pacjent, który rozpoczął leczenie uzdrowiskowe przed dniem 14 marca 2020 roku, może kontynuować leczenie do czasu przewidzianego programem turnusu uzdrowiskowego. W tym okresie, pacjentowi przysługują świadczenia lecznictwa uzdrowiskowego, które mogą być realizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych (w tym również zabiegi fizjoterapeutyczne).

W związku z powyższym, świadczeniodawcy zobowiązani są do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe wyżej wymienionym pacjentom, na dotychczasowych zasadach, przy uwzględnieniu powyższych zaleceń i wytycznych.

Mając na uwadze aktualną sytuację, związaną z ogłoszeniem w Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, ewentualna rezygnacja pacjenta z kontynuacji leczenia, niezależnie od postanowień, znajdujących się w regulaminach organizacyjnych poszczególnych świadczeniodawców, powinna w ocenie Ministerstwa Zdrowia zostać w każdym przypadku uznana przez świadczeniodawcę za uzasadnioną oraz nie powinna wiązać się z koniecznością ponoszenia przez pacjenta jakichkolwiek dodatkowych kosztów finansowych, w szczególności mających postać obowiązku zapłaty za niewykorzystane dni pobytu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: