Spółka dokonuje zakupu kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, owoców, drobnych słodyczy oraz innych (...)

Spółka dokonuje zakupu kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, owoców, drobnych słodyczy oraz innych artykułów spożywczych w celu przygotowania we własnym zakresie kanapek. Artykuły te zużywane są podczas posiedzenia Rady Nadzorczej czy też Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki. Zakupy wspomnianych artykułów spożywczych udokumentowane są fakturami VAT i finansowane są ze środków bieżących Spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 26 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup artykułów spożywczych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup artykułów spożywczych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje zakupu kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, owoców, drobnych słodyczy oraz innych artykułów spożywczych w celu przygotowania we własnym zakresie kanapek. Artykuły te zużywane są podczas posiedzenia Rady Nadzorczej czy też Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki. Zakupy wspomnianych artykułów spożywczych udokumentowane są fakturami VAT i finansowane są ze środków bieżących Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy koszty zakupu kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, drobnych słodyczy oraz innych artykułów spożywczych w celu przygotowania kanapek na posiedzenia organów Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)...

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?updop?) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie wydatki, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 updop stanowią koszty uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu, zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności Spółki. W myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 38a updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionej funkcji. Po zapoznaniu się z interpretacjami podatkowymi zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów Spółka uważa, że regulacja ta dotyczy wyłącznie wydatków mających na celu dokonanie przysporzenia o charakterze osobistym na rzecz określonych członków organu. Do kategorii tej nie można natomiast zaliczyć wydatków, o których mowa w niniejszym zapytaniu. Spółka nie dokonuje bowiem zakupów na rzecz poszczególnych osób ? członków organów, ale do ogólnego użytku podczas posiedzenia, a jego celem jest wyłącznie zapewnienie warunków do sprawnej i efektywnej pracy organu statutowego. W przypadku kilkugodzinnego posiedzenia brak zagwarantowania podstawowych napojów oraz drobnego poczęstunku powoduje konieczność umożliwienia uczestnikom zaspokojenia tych potrzeb we własnym zakresie, co znacznie dezorganizuje pracę.

Zdaniem Spółki w opisanym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania również art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Spółka uważa, że nieuzasadnione byłoby uznanie, że działania podejmowane przez Spółkę względem jej organów mają na celu budowanie wizerunku Spółki, które ze swojej istoty skierowane jest na zewnątrz.

Podsumowując, w ocenie Spółki wydatki związane z przygotowaniem drobnego poczęstunku na posiedzenia Rady Nadzorczej czy też Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które mają charakter obowiązkowy wynikający z odrębnych przepisów prawa, dotyczą całokształtu działalności gospodarczej Spółki, są związane z jej funkcjonowaniem ? są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z uwagi na powyższe Spółka może zaliczyć koszty zakupu kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, drobnych słodyczy oraz innych artykułów spożywczych w celu przygotowania we własnym zakresie kanapek na posiedzenia organów Spółki do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem zapytań odnośnie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika