VAT w zakresie miejsca świadczenia usług cateringowych

VAT w zakresie miejsca świadczenia usług cateringowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 07.01.2009r. (data wpływu 12.01.2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 25.02.2009r. (data wpływu 02.03.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług cateringowych ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2009r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług cateringowych. Wezwaniem z dnia 18 lutego 2009r., doręczonym w dniu 23 lutego 2009r., wezwano Wnioskodawcę do uszczegółowienia opisu stanu faktycznego. Wniosek uzupełniono dnia 25 lutego 2009r. (data wpływu 2 marca 2009r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W listopadzie 2008r. Strona wykonywała na terenie polskiego konsulatu generalnego w Mediolanie usługę cateringową PKWiU 55.52.13. Po wykonaniu usługi Strona wystawiła fakturę VAT, na której wykazała stawkę VAT w wysokości 7%.

Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę jest przygotowywanie i dostarczanie żywności (catering). Siedziba i stałe miejsce prowadzenia działalności znajduje się w Polsce. Wnioskodawca nie posiada we Włoszech stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Strona świadczy w Polsce usługi cateringowe, a we Włoszech (w Mediolanie) w/w usługi świadczyła incydentalnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zastosowano właściwą stawkę podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy zastosowano się do art. 27 ust. 1, który mówi, że miejscem świadczenia usługi jest miejsce siedziby firmy świadczącej usługę. Poza tym teren ambasady polskiej za granicą kraju jest terytorium Polski, dlatego Strona zastosowała stawkę krajową VAT, która jest przypisana do tej usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe ? w części dotyczącej zastosowania art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zakres przedmiotowy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obejmuje opodatkowanie podatkiem VAT czynności wymienionych przez ustawodawcę w art. 5 ust 1. Zgodnie z pkt 1 tego artykułu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podstawowe znaczenie z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia usług.

Ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług została sformułowana w art. 27 ust 1 ustawy o VAT zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Przytoczona podstawowa regulacja prawna, określająca ogólne zasady wskazania miejsca świadczenia usług doznaje wielu ograniczeń w stosunku do określonej kategorii usług. W ust 2 art. 27 w. cyt. ustawy wskazano szczególne miejsca świadczenia usług, a tym samym miejsce ich opodatkowania, co przesądza o kraju ich opodatkowania.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, że świadczy ona na terenie kraju usługi w zakresie przygotowania i dostarczania żywności ? catering. Strona posiada siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce. W ramach tej działalności Wnioskodawca dokonał świadczenia w/w usług w polskim konsulacie w Mediolanie (we Włoszech). W celu prawidłowego opodatkowania powyższej usługi istotne jest ustalenie miejsca świadczenia usług, które wskazuje kraj uprawniony do poboru podatku z tytułu ich wykonania.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że Strona na terenie Włoch nie posiada siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności, a świadczenie usług cateringowych odbyło się we Włoszech incydentalnie.

W przypadku usług cateringowych zastosowanie ma zatem art. 27 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten wskazuje, że przyjęto jako regułę ogólną, iż usługi są opodatkowane w pierwszym rzędzie w kraju, w którym świadczący usługę posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku świadczenia usług cateringu we Włoszech, obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług Wnioskodawca będzie miał miejsce w Polsce.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie natomiast z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W pozycji 21 tego załącznika wymieniono usługi związane z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %,
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Strona świadczy usługi polegające na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności (catering) PKWiU 55.52.13. Tym samym Strona prawidłowo stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 7%, jeśli wypełnia warunki zawarte w przytoczonym powyżej § 6 ust. 1 w związku z poz. 21 załącznika do powołanego rozporządzenia Ministra Finansów.

Odnosząc się natomiast do części stanowiska Strony dotyczącego uznania za terytorium Polski terenu ambasady należy stwierdzić, że jest ono niesłuszne.

Przepisy ustaw podatkowych nie odnoszą się do kwestii terytorialności ambasad i konsulatów. Dlatego też należy powołać przepisy innych aktów prawnych.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 226, poz. 1944 ze zm.) granicą Rzeczypospolitej Polskiej jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielająca terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego. Granica państwowa rozgranicza również przestrzeń powietrzną, wody i wnętrze ziemi.

Zgodnie z § 1 pkt 1 decyzji nr 113 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 27 czerwca 2006r. w sprawie nadania statutu Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej (Dz. Urz. MSZ z dnia 30 czerwca 2006r.) Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej jest placówką zagraniczną w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403 ze zm.).

Zgodnie z art. 4 pkt 2 powołanej wyżej ustawy o służbie zagranicznej ilekroć w ustawie jest mowa o placówce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej ? oznacza to przedstawicielstwo dyplomatyczne, stałe przedstawicielstwo przy organizacji międzynarodowej, urząd konsularny, instytut polski lub inną placówkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, mającą siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy uznać, że Strona zastosowała prawidłową stawkę podatku VAT dla świadczonych przez siebie usług cateringowych (mając na uwadze warunek zawarty w § 6 ust. 1 w związku z poz. 21 załącznika do w/w rozporządzenia Ministra Finansów). Miejscem świadczenia w/w usługi będzie miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, czyli terytorium Polski. Fakt ten wynika z ogólnej zasady określającej miejsce świadczenia usług zawartej w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Nie ma natomiast zastosowania w przedmiotowej sprawie pogląd Wnioskodawcy jakoby teren Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej uznać należy za terytorium kraju. Jest to placówka zagraniczna powołana w celach dyplomatycznych, posiadająca siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPP3/443-855/10-4/KT, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika