Stawka 5% podatku VAT przy sprzedaży ?Hot doga F..?

Stawka 5% podatku VAT przy sprzedaży ?Hot doga F..?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28.05.2012 r. (data wpływu 4.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży ?Hot doga F??- jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 4.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży ?Hot doga F..?.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza wprowadzać na rynek (jesień 2012 r.) nowy produkt pod nazwą ? HOT DOG F??.


Produkt ten będzie się składał z :

  1. Bułka pszenna (nieprzetworzona) na podkładzie lekko podpieczonego ciasta pszennego (zapiek HB), ciasto: mąka pszenne, woda, drożdże, skrobia, olej roślinny wieloskładnikowy, gluten 2%, sól, proszek do pieczenia, alkoholu nie ma.
  2. Sos tzw. dip: musztarda słoneczna, musztarda dion, olej, woda, sól, pieprz, papryka konserwowa kostka, ogórek konserwowy kostka, zioła i przyprawy (oregano, bazylia).
  3. Parówka standardowa, lekko sparzona, długość 16 cm.
  4. Papierowy chwytak do hot-doga.

Tak wykonany produkt, którego poszczególne składniki zapakowane są oddzielnie po 20 szt., a następnie jako komplet (20 szt. bułki, 20 szt. sos-dip, 20 szt. parówka i 20 szt. chwytaki) włożone są do jednego kartonu zbiorczego, który jest zamrożony i w tej postaci dostarczany tylko do odbiorców hurtowych. Produkt ten przed skompletowaniem i odpieczętowaniem nie nadaje się do spożycia, nawet po rozmrożeniu. Wnioskodawca zaklasyfikował produkt do pozycji PKWiU 10.85.19.0 ?Pozostałe gotowe posiłki i dania, włączając pizzę zamrożoną?. Przydatność do spożycia wymienionego produktu wynosi 1 rok.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy na opisany produkt ?Hot dog F?? zaklasyfikowany do grupowania PKWiU 10.85.19.0 ?Pozostałe gotowe posiłki i dania, włączając pizzę zamrożoną? właściwym będzie zastosowanie 5% stawki podatku VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, dostarczany odbiorcom hurtowym ?Hot dog F?? winien być opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 5%.

  1. Produkt wymaga obróbki termicznej, nie nadaje się do spożycia nawet po rozmrożeniu.
  2. Produkt nie jest sprzedawany bezpośredniemu konsumentowi.
  3. Ostateczny VAT nalicza sprzedawca dla konsumenta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).


Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z jego brzmieniem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Stosownie do przepisu art. 5a ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług (PKWiU 2008), zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU 2008 należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU 2008, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent lub usługodawca może zwrócić się o pomoc do właściwej jednostki określonej w komunikacie Prezesa GUS w sprawie udzielania informacji dotyczącej standardów klasyfikacyjnych, publikowanego w Dzienniku Urzędowym GUS.

Na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy, stawka podatku w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f. Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku oraz zwolnienia od podatku VAT dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień.

W myśl art. 41 ust. 2a ustawy dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. Pod poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy, zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% wymienione zostały ?Gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 %? - PKWiU ex 10.85.1.

Z objaśnienia zawartego w pkt 1 do załącznika nr 10 wynika, iż zamieszczenie przedrostka ?ex? przed symbolem PKWiU oznacza, że wskazana pozycja dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Nadmienić należy, że zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku albo wyłączenia tylko do towarów lub usług, należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce ? nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług). Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania ? konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza wprowadzić na rynek jesienią 2012 r. nowy produkt pod nazwą ?Hot dog F??. Produkt ten należy do wyrobów mrożonych nieprzetworzonych, na podkładzie lekko podpieczonego ciasta pszennego z dodatkiem sosu-dipu i parówki lekko sparzonej; nie nadaje się do spożycia nawet po rozmrożeniu, wymaga obróbki termicznej. Spółka zaklasyfikowała produkt do grupowania PKWiU 10.85.19.0. ?Pozostałe gotowe posiłki i dania, włączając pizzę mrożoną?. Jak wynika z opisu sprawy w produktach tych alkohol nie występuje w ogóle.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawidłowości stosowania 5% stawki przy sprzedaży ww. produktu.

Dla opodatkowania ww. produktów obniżoną stawką podatku VAT 5% istotne znaczenie ma klasyfikacja statystyczna, a mianowicie fakt zidentyfikowania przedmiotowych wyrobów do kategorii PKWiU 10.85.1, wymienionej pod poz.28 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że przy dostawie produktu o nazwie ?Hot dog F??, który nie nadaje się do spożycia bez dalszej obróbki termicznej, zaklasyfikowany przez Wnioskodawcę do symbolu PKWiU 10.85.19.0 (przy założeniu prawidłowości ww. klasyfikacji), zastosowanie będzie miała 5% stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Podkreślić jednocześnie należy, że w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego, nie mieści się analiza prawidłowości klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego.


Minister Finansów nie jest zatem uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej towaru będącego przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego w złożonym wniosku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. jedn. Dz. U. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika