1. Przy prowadzeniu działalności handlowej od zakupionych towarów przeznaczonych do sprzedaży odbiorcom, (...)

1. Przy prowadzeniu działalności handlowej od zakupionych towarów przeznaczonych do sprzedaży odbiorcom, odliczany jest podatek VAT przy ich zakupie. Część zakupionych towarów przeznaczono na cele reklamowe (ekspozycja ? witryna w sklepie). Czy od towarów przeznaczonych na własną wystawę trzeba wystawić fakturę wewnętrzną na podatek należny, skoro cel jest związany z prowadzonym przedsiębiorstwem, bez względu czy towary te zostaną w przyszłości sprzedane czy też ulegną zniszczeniu?
2. Przy prowadzeniu tej samej działalności zostały zakupione: cukier, kawa, herbata, ciastka itp. Zostały one przeznaczone do spożycia zarówno przez pracowników jak i przez kontrahentów firmy. Wartość tych zakupów odnoszona jest na koszty reklamy i reprezentacji. Czy w tym przypadku należy wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć VAT należny, jeżeli przy zakupie tych towarów podatek został odliczony?
3. Odliczenie podatku VAT przy zakupie paliwa do samochodu dostawczego stanowiącego majątek trwały firmy. Z posiadanej homologacji wynika: dopuszczalna ładowność 674 kg i zmienna liczba miejsc 2-5. Czy do wyliczenia wzoru na dopuszczalną ładowność należy przyjąć 2 miejsca, skoro samochód jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem do przewozu towarów?

W odpowiedzi na zapytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie, zgodnie z art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Odnośnie punktu 1 i 2 zapytania: Czynności przekazania i zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy mają charakter czynności nieodpłatnych, a te co do zasady, wynikającej z art.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji wskazanych w art.7ust.2 i 3 w/w ustawy. Zatem zakres opodatkowania czynności przekazania i zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy od 01.05.2004r. musi być rozpatrywany z uwzględnieniem tych przepisów.

Porady prawne

Zgodnie z w/w art.7ust.2 przez dostawę towarów, o której mowa w art.5ust.1pkt1, czyli podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednakże zgodnie z ust.3 art.7 w/w przepisu ust.2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Pojęcie prezentów o małej wartości i próbek zostało wyjaśnione w ust.4-7 art.7 w/w ustawy.

W art.7ust.2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, że nieodpłatne czynności przekazania i zużycia towarów podlegają opodatkowaniu jedynie wówczas, jeżeli ich dokonywanie nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów.

Jednakże analiza ust.3 w/w art.7, zgodnie z którym z opodatkowania, jako odpłatna dostawa towarów, wyłączono jedynie przekazanie prezentów o małej wartości i próbek na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, wskazuje, że wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa ? w formie innej niż prezenty (darowizny) o małej wartości oraz niemających statusu próbek ? na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.

W związku z powyższym urządzenie przez podatnika ekspozycji ? witryny w jego własnym sklepie, w celach reklamowych, z zakupionych uprzednio towarów, od których przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, podlega, zdaniem tut. Organu Podatkowego, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako czynność związana z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Z dokonanej analizy art.7ust.2 i 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że opodatkowaniu podlega zgodnie z pkt.1 w/w art.7ust.2 przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt.2 w/w art.7ust.2 wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny (i tu właśnie mieści się jako podlegająca opodatkowaniu czynność przekazania lecz nie zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy). Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa, w tym np. poczęstunki napojami podczas spotkań z klientami.

Ponadto nie stanowi przekazania (zużycia) na potrzeby reprezentacji albo reklamy oraz na potrzeby osobiste zatrudnionych przez podatnika pracowników przekazanie (zużycie) towarów, jeśli obowiązek ich wydania wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy lub innych przepisów. Dotyczy to m.in. napojów (kawa, herbata, woda mineralna), które są przekazywane pracownikom na podstawie §112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003r. Nr 165, poz.1650).

W szczególności spożyte przez pracowników w czasie pracy towary (kawa , herbata, soki itp.) nie są przekazaniem lub zużyciem na cele osobiste pracowników i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ pracownicy nie realizują w zakładzie pracy celów osobistych.

Należy przy tym zwrócić uwagę, aby zakup napojów wydawanych pracownikom na podstawie §112 w/w rozporządzenia, nie był ewidencjonowany jako ?wydatek na cele reprezentacji i reklamy? lub ?przekazanie na potrzeby osobiste pracowników?. Takie zaewidencjonowanie może wskazywać, że napoje nie są przeznaczone na realizację celów z §112 w/w rozporządzenia, tzn. zaspokajania potrzeb pracowników dla celów funkcjonowania przedsiębiorstwa (zużycie własne w ramach przedsiębiorstwa).

Zgodnie z art.106ust.7 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku czynności wymienionych w art.7ust.2, tj. m.in. czynności przekazania towarów przekraczających małą wartość i niemających statusu próbek, na cele reprezentacji i reklamy w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, od zakupu których przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Odnośnie punktu 3 zapytania: Obowiązujące od 01.05.2004r. przepisy w zakresie podatku od towarów i usług zawierają szczególne uregulowania dotyczące możliwości odliczania podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych. Zgodnie z art.88ust.1pkt3 w związku z art. 86ust.3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg,

gdzie: DŁ ? oznacza dopuszczalną ładowność,

n ? oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Tym samym w przypadku, gdy w wyciągu ze świadectwa homologacji na dany typ pojazdu określono zmienna liczbę miejsc, tj. od 2 do 5, prawidłowe obliczenie dopuszczalnej ładowności według powyższego wzoru wymaga przyjęcia maksymalnej liczby siedzeń, przewidzianej w tej homologacji, w tym przypadku 5, tj. 357 kg + 5 x 68 kg = 697 kg.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że użytkowany w działalności gospodarczej samochód dostawczy o ładowności 674 kg nie spełnia kryterium wymaganego przepisem art.88ust.1pkt3 w związku z art.86ust.3 i 5 powołanej ustawy, ponieważ jego rzeczywista ładowność wynosząca 674 kg jest mniejsza od dopuszczalnej ładowności wyliczonej według wskazanego powyżej wzoru.

Oznacza to, że podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem paliwa do napędu tego samochodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika