Opodatkowaniu wg jakiej stawki podatku VAT podlegają usługi dostarczania posiłków odbiorcom zewnętrznym?

Opodatkowaniu wg jakiej stawki podatku VAT podlegają usługi dostarczania posiłków odbiorcom zewnętrznym?

W odpowiedzi na pismo z dnia 19 kwietnia 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 21 kwietnia 2004 r.), dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów stosownie do dyspozycji wynikającej z treści przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz.926 ze zm.) informuje, jak niżej:
Pani XX zwróciła się do Naczelnik tut. Urzędu z prośba o informację o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 z 2004 r.) ? zwanej dalej ustawą o VAT, w kontekście przedstawionego stanu faktycznego:
Przedmiot działalności gospodarczej wykonywanej przez p. XX stanowią usługi gastronomiczne klasyfikowane pod symbolem statystycznym PKWiU 55.52.13 i 55.52.11, a ściślej usługi polegające na dostarczaniu posiłków odbiorcom zewnętrznym tj. firmom oraz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, które to usługi w ramach przepisów ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) podlegały opodatkowaniu wg stawki podatku w wys. 7% - art. 18 ust. 2, w zw. z załącznikiem nr 3, poz.108 tej ustawy. Pani XX informuje ponadto, iż nie prowadzi hotelu, restauracji ani stołówki. Na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT postanowiono, iż do 31 grudnia 2007 r. opodatkowaniu podatkiem VAT w wys. 7% podlegają jedynie usługi gastronomiczne, ponieważ według ?starych? regulacji usługi podmiotów dostarczających posiłki odbiorcom zewnętrznym mogły korzystać z opodatkowania obniżoną stawką w wys. 7%, Pani XX prosi o potwierdzenie, czy przedmiotowe usługi dostarczania posiłków odbiorcom zewnętrznym na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. również podlegają tej preferencji.

Porady prawne

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów stwierdza, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c cytowanej wyżej ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:usług gastronomicznych, z wyłączeniem:- sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, - sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%;
Pojęcie usług gastronomicznych obejmuje wiele różnorodnych czynności, takich jak:- przygotowywanie i podawanie posiłków i napojów w restauracjach, w pociągach i na pokładach statków, w lokalach samoobsługowych,- wydawanie posiłków i napojów np. przez bufety, kioski itp.,- przygotowywanie i podawanie posiłków i napojów przez stołówki,- przygotowywanie i dostarczanie posiłków dla prywatnych gospodarstw domowych, dla firm przewozowych np. linii lotniczych, dla pozostałych firm i instytucji do spożycia we własnych pomieszczeniach...

Istotnym z punktu widzenia wypełnienia definicji usług gastronomicznych jest łączne spełnienie wspomnianych czynności, tj. przygotowywanie i dostarczanie lub przygotowywanie i podawanie posiłków i napojów. Stąd też działalność prowadzona wyłącznie w zakresie dostarczania posiłków odbiorcom zewnętrznym nie spełnia wymienionych wyżej kryteriów, a zatem przepis przejściowy określony normą art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. nie dotyczy działalności prowadzonej przez Panią E. Jednocześnie w ramach przepisu § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz.970 z 01.05.2004r.) postanowiono, iż w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:a) sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;b) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów potwierdza, iż usługi dostarczania posiłków odbiorcom zewnętrznym (PKWiU ex 55.5) podlegają w okresie o 31 grudnia 2007 r. opodatkowaniu podatkiem VAT wg obniżonej stawki w wy. 7%, jednakże podstawę prawną powyższej preferencji stanowi cytowany wyżej przepis § 40 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a nie przepis art.146 ust.1 pkt 2 lit.c ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika