Czy będę mógł dokonać odliczenia od podatku dochodowego za 2005 rok w ramach ulgi remontowej wydatków (...)

Czy będę mógł dokonać odliczenia od podatku dochodowego za 2005 rok w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych na wykonanie określonych robót i usług remontowo - budowlanych, w chwili nabycia prawa do lokalu tj. protokołu przekazania lokalu w okresie sierpień/ wrzesień 2005 r.?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 27a ust. 1 pkt. 1 i pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku,oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia ......... o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

Porady prawne

p o s t a n o w i ł

podzielić Pana stanowisko, dotyczące prawa do odliczenia wydatków - w ramach ulgi na remont i modernizację (wykończenie nowowybudowanego lokalu mieszkalnego) - poniesionych od chwili nabycia prawa do lokalu.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu ............ 2005 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał m. in. następujące pytanie:

czy będzie mógł Pan dokonać odliczenia od podatku dochodowego za 2005 rok w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych na wykonanie określonych robót i usług remontowo-budowlanych, w chwili nabycia prawa do lokalu tj. protokołu przekazania lokalu w okresie sierpień/wrzesień 2005 r.?

Stan faktycznyw dniu .... marca 2005 r. zawarł Pan wraz z drugą osobą fizyczną (z którą nie jest Pan w związku małżeńskim) umowę przedwstępną kupna mieszkania ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Termin odbioru mieszkania w stanie developerskim planowany jest na sierpień/wrzesień 2005 r. Wtedy też nastąpi zawarcie umowy ostatecznej przenoszącej na kupujących własność lokalu. Zasiedlenie lokalu planowane jest na wrzesień 2005 r.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, w chwili nabycia prawa do lokalu, przysługuje Stronie prawo do odliczenia od podatku 19% wydatków poniesionych na wykonanie określonych robót i usług remontowo-budowlanych, nabywanych w celu wykończenia mieszkania, w ramach ulgi remontowej .
W związku z faktem, że nabywcami mieszkania są dwie osoby fizyczne - każda z tych osób ma prawo odliczyć wydatki poniesione w 2005 roku do wysokości limitu. Rozliczenie może zostać dokonane proporcjonalnie lub zgodnie z przyporządkowaniem poszczególnych faktur do danej osoby (z uwzględnieniem obowiązujących limitów).

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)- w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Za tytuł prawny do lokalu uważa się m. in:
* akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
* umowę użyczenia,
* umowę najmu lub dzierżawy,
* przydział lokalu (decyzja)
* inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) wydatki - o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. - poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt. 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

W świetle powyższego, w dniu oddania Panu lokalu mieszkalnego do użytku, będzie Pan posiadał tytuł prawny do lokalu, uprawniający do skorzystania z odliczeń od podatku wydatków na cele mieszkaniowe w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu, zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 27 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku

Informuję również, że na podstawie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i po spełnieniu warunku o którym mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 cytowanej ustawy, przysługiwać Panu będzie cały limit ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego o którym mowa w art. 27a ust. 3 pkt. 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż limity ulgi remontowej, podobnie jak limity wszystkich ulg mieszkaniowych przysługują podatnikowi (lub małżonkom - art. 27a ust.10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) a nie zostały przypisane danemu lokalowi (danej inwestycji).
Należy zaznaczyć jednak, że zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt. 1 (remont i modernizacja) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty

Biorąc pod uwagę w/w zapis art. 27 a ust.1 pkt. 6, odliczeniu podlegają wydatki udokumentowane fakturami VAT. Faktury VAT będą więc stanowiły dokument potwierdzający poniesienie wydatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, pod warunkiem, że będą wystawione na Pana imię i nazwisko. Faktury wystawione na oboje współwłaścicieli lokalu, będą mogły być uwzględnione w Pańskim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu za 2005 rok, w takim udziale, jaki odpowiada Pana udziałowi we współwłasności.

Dodatkowo organ podatkowy informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie rodzajów wydatków na remont i modernizację domu mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), odliczeniu od podatku podlegają zarówno wydatki na zakup materiałów jak i usług związanych z remontem i modernizacją lokalu mieszkalnego, które zostały wymienione w w/w rozporządzeniu.

Mimo, że przedmiotem Pana zapytania są wyłącznie roboty oraz usługi wykonane i opłacone od dnia nabycia prawa do lokalu, w/w stan prawny dotyczy również wymienionych w cytowanym rozporządzeniu materiałów służących do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.
Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika