Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ulgą remontową objęte są wydatki wskazane w załącznikach do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996 r. nr 156, poz. 788). Zgodnie z § 1 rozporządzenia, za wydatki objęte ulgą na remont i modernizację uważa się poniesione w związku z robotami wskazanymi w wykazach (załącznikach) wydatki między innymi na zakup materiałów i urządzeń.
W przypadku lokalu mieszkalnego, w załączniku nr 2 do wskazanego wyżej rozporządzenia, zawierającego wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego wskazano m.in. na remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników, a także wskazano na remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących m.in. instalacji i urządzeń grzewczych.
Z powyższych przepisów wynika, że urządzenia grzewcze (w przeciwieństwie do grzejników) muszą być trwale umiejscowione. Niestety wydaje się, że piec akumulacyjny jest urządzeniem grzewczym, a nie grzejnikiem.
Zgodnie z ogólną regułą interpretacji przepisów prawa podatkowego, wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe należy rozumieć ściśle, a nie rozszerzająco, zatem jeśli przepis – dla skorzystania z możliwości odliczenia kosztu zakupu urządzenia w ramach ulgi remontowej – wymaga jego „trwałego umiejscowienia”, to w przypadku, jeżeli urządzenie takie można przenosić pomiędzy pomieszczeniami – nie można mówić o jego trwałym umiejscowieniu.