Montaż urządzenia grzewczego a ulga remontowa

Pytanie:

Czy montaż ogrzewania akumulacyjnego podlega odliczeniu w ramach ulgi remontowej? Z przepisów wynika, że odliczyć można montaż trwale umiejscowionych instalacji i urządzeń grzewczych. Piec akumulacyjny jest jedynym źródłem ciepła w moim mieszkaniu, ale nie jest trwale umiejscowiony, bo pomimo, że jest bardzo ciężki, można go np. przenieść do innego pokoju. Jednakże taka operacja wymaga przerobienia w docelowym pomieszczeniu instalacji elektrycznej, ze względu na moc pieca oraz konieczność zainstalowania termostatu. Czy zatem można zaliczyć go do sprzętu trwale umiejscowionego czy jednak nie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ulgą remontową objęte są wydatki wskazane w załącznikach do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996 r. nr 156, poz. 788). Zgodnie z § 1 rozporządzenia, za wydatki objęte ulgą na remont i modernizację uważa się poniesione w związku z robotami wskazanymi w wykazach (załącznikach) wydatki między innymi na zakup materiałów i urządzeń.

W przypadku lokalu mieszkalnego, w załączniku nr 2 do wskazanego wyżej rozporządzenia, zawierającego wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego wskazano m.in. na remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników, a także wskazano na remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących m.in. instalacji i urządzeń grzewczych.

Z powyższych przepisów wynika, że urządzenia grzewcze (w przeciwieństwie do grzejników) muszą być trwale umiejscowione. Niestety wydaje się, że piec akumulacyjny jest urządzeniem grzewczym, a nie grzejnikiem.

Zgodnie z ogólną regułą interpretacji przepisów prawa podatkowego, wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe należy rozumieć ściśle, a nie rozszerzająco, zatem jeśli przepis – dla skorzystania z możliwości odliczenia kosztu zakupu urządzenia w ramach ulgi remontowej – wymaga jego „trwałego umiejscowienia”, to w przypadku, jeżeli urządzenie takie można przenosić pomiędzy pomieszczeniami – nie można mówić o jego trwałym umiejscowieniu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: