Ulga remontowa dla "liniowców"
Pytanie:
"Jestem emerytką i prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym wg stawki 19% - PIT-5L. Czy mogę odliczyć wydatki na remont mieszkania w zeznaniu rocznym, w którym wykazuję dochód z tytułu pobieranej emerytury? Dodam, że jestem osobą samotną. Mam też pytanie: czy emeryt - małżonek osoby prowadzącej działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym może skorzystać z ulgi remontowej. Jeżeli tak, to w jakiej wysokości: czy może wykorzystać całą ulgę, czy tylko jej połowę? "
Odpowiedź prawnika: Ulga remontowa dla "liniowców"
Osoba prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym nie może skorzystać z odliczeń od podatku z tytułu ulgi remontowej tylko w sytuacji, gdy oprócz dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19% podatkiem liniowym nie posiada innych źródeł przychodów. Zgodnie z art. 27b. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 nr 80 poz. 350 ze zm.), obliczony liniowy podatek dochodowy może zostać obniżony tylko o kwotę, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika, składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135).
W przedstawionej jednak sytuacji, gdy obok dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, podatniczka uzyskuje jeszcze dochód z tytułu emerytury, możliwe jest wykorzystanie ulgi remontowej. Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, w deklaracji PIT-36L nie mają możliwości skorzystania z żadnych ulg, niemniej, jeżeli dodatkowo składają deklarację PIT-37, to w deklaracji tej mogą odliczyć od podatku wydatki dokonane w ramach ulgi remontowej. Jako osoba samotna, podatniczka w składanym zeznaniu PIT-37 dokona opodatkowania swoich dochodów w sposób indywidualny. W konsekwencji oznacza to, że podatniczka może od swojego podatku odliczyć wszystkie poniesione wydatki, oczywiście w granicach obowiązującego limitu. Oznacza to, że od podatku wykazanego w zeznaniu PIT-37 podatniczka może odliczyć 19% poniesionych wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Pamiętać też należy, że ulga remontowa jest ulgą trzyletnią obowiązującą w latach 2003–2005 i w ramach tej ulgi podatnik nie może odliczyć od podatku w ciągu trzech lat więcej niż:
-
dla budynku mieszkalnego: 5 670 zł,
-
dla lokalu mieszkalnego: 4 725 zł. Przedstawione powyżej uregulowania oparte są na art. 27 a ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2003.
Z kolei, w sytuacji zaś, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym ma małżonka, który zgodnie z art. 6 ust. 8 musi rozliczać się indywidualnie, to małżonek ten ma prawo skorzystać z ulgi remontowej w pełnej wysokości.
Podkreślenia wymaga fakt, że emeryci i renciści, którzy otrzymali z ZUS-u roczne obliczenie podatku na formularzu: PIT-40/11A do sporządzanego zeznania podatkowego za dany rok przenoszą dane z o przychodzie, dochodzie i zaliczkach z pozycji 54, 55 i 56 otrzymanej z ZUS-u informacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?