Wynagrodzenie pośrednika nieruchomościami

Pytanie:

"Czy biura nieruchomości mają prawo pobierać prowizję przy sprzedaży mieszkania jednocześnie od kupującego jak i sprzedającego (łącznie w wys. 6%)? Zamieściłam ogłoszenie jako osoba prywatna, zgłosiły się biura nieruchomości, które proponują aby ich klienci mogli zobaczyć mieszkanie. Nie podpisywałam z żadnym biurem umowy i uważam, że byłaby to umowa finansowo niekorzystna. Mała część biur nie pobiera prowizji od sprzedającego. Proszę o wyjaśnienia."

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie pośrednika nieruchomościami

Sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. W razie nieokreślenia wynagrodzenia w umowie, przysługuje wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danych stosunkach.

Odwołanie się do zwyczajów jest możliwe tylko wtedy, gdy występują one powszechnie w określonych stosunkach umownych i są akceptowane w obrocie. Jeśli w umowie pośrednictwa określono niewspółmiernie wysokie wynagrodzenie pośrednika od zleceniodawcy, może on żądać zmniejszenia wysokości wynagrodzenia. Oprócz wynagrodzenia pośrednik może domagać się zwrotu wydatków, jeżeli umowa pośrednictwa zawiera w tej sprawie postanowienia. W braku takich postanowień, uzasadnione będzie żądanie zwrotu wydatków, gdy zlecenie będzie wymagać wykonania wielu czynności przygotowawczych i ustaleń wykraczających poza typowe umowy pośrednictwa. Jednakże w takim wypadku wydatki muszą być racjonalnie uzasadnione, a ich wysokość powinna być stosownie do okoliczności sprawy odpowiednio umiarkowana.

Pośrednik może prowadzić zlecenie na rzecz kilku osób tj. sprzedającego nieruchomość i kupującego nieruchomość. Jeśli doszło do zawarcia umowy przez te strony może domagać się wynagrodzenia od obu podmiotów. Są biura pośrednictwa, które wynagrodzenie biorą tylko od kupujących. Kwestie te reguluje umowa pośrednictwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • skorosze 2016-04-07 23:38:07

    I kolejna zmiana. Teraz już można, nie ma ograniczeń prawnych, w związku z deregulacją. Jedyne 2 ograniczenia, które zostały w ustawie o gospodarce nieruchomościami, to obowiązek zawarcia umowy w formie pisemnej i obowiązek ubezpieczenia pośrednika od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma centralnych standardów zawodowych (ustalają je tylko stowarzyszenia dla swoich członków). Deregulacja zrobiła wiele złego dla pewności transakcji - regulacje prawne zastąpił rynek - niestety, o tym że natkniesz się na naciągacza dowiesz się post factum...

  • myślący 2015-07-14 17:38:27

    Jeżeli sprzedający nieruchomość nie chce zapłacić licencjonowanemu pośrednikowi to nie zawiera z nim umowy pośrednictwa. Nie ma obowiązku zawarcia umowy. O ile sprzedający zna wszelkie obowiązujące ustawy i przepisy to ma szansę samodzielnie sprzedać. Pośrednik reprezentując kupującego może żądać od sprzedającego kilkunastu wymaganych prawem dokumentów i transakcja może trwać bardzo długo a koszty kilkunastu nieudanych spotkań i dokumentów przekroczą i to wielokrotnie ,,zaoszczędzoną" prowizję. Kupujący w tym czasie może zrezygnować z jego oferty, ponieważ sprzedających jest 20 krotnie więcej od kupujących. Kupującym proponuję uważać na takich samodzielnych sprzedających, z uwagi na tysiąc powodów ukrycia prawdy o sprzedawanej nieruchomości. Licencjonowany pośrednik z doświadczeniem w 95% wykryje oszustwo lub ukrycie prawdy.

  • WojtekNowak 2012-02-01 14:16:42

    Tu jest zmiana. Od 1 stycznia 2009 r. pośrednik nie może podpisać umowy jednocześnie ze sprzedającym i kupującym ten sam przedmiot umowy (np. mieszkanie)jeśli strony nie wyrażą na to pisemnej zgody. (§ 24 Załącznika do Komunikatu Ministra Infrastruktury ze stycznia 2009 roku: ?Pośrednikowi nie można wykonywać czynności na rzecz dwóch stron pod warunkiem uzyskania ich pisemnej zgody?. Zofia Lewandowska


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika