Data zawarcia umowy a późniejsze jej spisanie

Pytanie:

"Udzieliłem pożyczki w dniu 1 marca 2005 roku. Nie spisano wtedy stosownej umowy. 1 lutego 2006 roku spisaliśmy z pożyczkobiorcą umowę i deklarację wekslową na wcześniej ustaloną kwotę. Datowaliśmy tą umowę oraz deklarację wekslową datą nie 1 lutego tego roku, ale 1 marca poprzedniego 2005 roku - wstecznie, tak jak to miało fizycznie miejsce i czas przekazania pieniędzy. Czy taka umowa jest ważna? Czy tak datowana deklaracja wekslowa jest dalej "skuteczna" ważna? "

Odpowiedź prawnika: Data zawarcia umowy a późniejsze jej spisanie

Wyjaśnienia wymaga kwestia związana z zawarciem umowy, a konkretnie datą jej zawarcia. Co do zasady zgodnie z kodeksem cywilnym wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Umowa pożyczki może być zawarta zarówno na piśmie jak i ustnie. Umowa pożyczki, której kwota przekracza 500 zł powinna być zawarta na piśmie ale tylko dla celów dowodowych a nie dla ważności umowy. Inaczej mówiąc umowa ustna pożyczki jest ważna, przy czym w razie wątpliwości kwestie dowodowe nie będą mogły zostać wykazane poprzez zawartą umowę. Umowa zatem została zawarta 1 marca 2005 r. Pismo zaś potwierdzające zawarcie umowy nie jest umową, lecz jej potwierdzeniem w takim przypadku. Ma to pewne znaczenie w kwestiach dowodowych. Strony bowiem w piśmie (późniejszej umowie) uprawdopadabniają fakt zawarcia umowy pożyczki. Ważna jest umowa ustna. Deklaracja wekslowa zaś może być podpisana w każdym momencie. Jeśli jej nie ma, to po wypełnieniu weksla i puszczeniu go w obieg zobowiązanie to jest niezależne od umowy pożyczki, którą ma zabezpieczać. Podkreślić należy, że tak samo jest nawet przy podpisaniu deklaracji – jednakże strona ma ograniczone możliwości powoływania się na nią, ze wypełnienie weksla było niezgodne z zawartym porozumieniem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika