2 Kwietnia 2004 GG Śledzik Wykop

Załączniki do pozwu o rozwód

Pytanie: Składając pozew o rozwód powinnam dołączyć akt małżeństwa i akt urodzenia dziecka lub odpisy skrócone tych aktów. Czy oznacza to, że mogę złożyć kopie tych dokumentów, czy powinny być to oryginały? Czy w przypadku innych dokumentów, które będę załączać do pozwu (decyzje, wyroki sądowe, ugody) powinny być to ich oryginały czy wystarczą kopie? A jaki dokument mam przedstawić sądowi w sytuacji, gdy dziecko urodziło się przed zawarciem małżeństwa, a następnie ojciec uznał je przed sądem - czy powinien to być akt sądowy czy z urzędu stanu cywilnego?

Odpowiedź:

W przypadku akt z urzędu stanu cywilnego należy przedstawić ich odpisy skrócone, które uzyska Pani w urzędzie stanu cywilnego i takie odpisy musi Pani złożyć do sądu. W tym celu należy pójść do urzędu stanu cywilnego i poprosić o wydanie takich odpisów w celu przedłozenia do sądu. W przypadku innych aktów muszą to być poświadczone odpisy tych aktów czyli należy zwrócić się do organu, który wydał decyzje o wydanie poświadczonego odpisu, lub odpisu wyroku a w przypadku ugody może to być kopia. W przypadku uznania dziecka musi to byc odpis aktu zawierającego oświadczenie o uznaniu - może być odpis aktu z urzędu stanu cywilnego.


Zobacz także:

 

Komentarze do artykułu: Załączniki do pozwu o rozwód

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Newsletter

Codziennie nowa bezpłatna porada!

  • 0
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4
  • 4
  • 2
  • odpowiedzi i porad prawnych

Tagi

Sonda

Czy ACTA ogranicza wolność słowa?

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.