Prawo rodzinne: Rozwód i ustanie małżeństwa - Porady prawne

Sprawa rozwodowa a zaprzeczenie ojcostwa

Pozostaję w związku małżeńskim od wielu lat, jednak już od lat sześciu jestem w faktycznej separacji z mężem. Mieszkam z innym partnerem, z którym mam trzyletniego synka. Dziecko ma nazwisko (...)

Władza rodzicielska po śmierci jednego z rodziców

Matka samotnie wychowująca 14-letnie dziecko, przy czynnym udziale swojej mamy, zmarła. Były mąż (po rozwodzie z częściowym pozbawieniem praw rodzicielskich) przebywa w USA, gdzie założył rodzinę. (...)

Dożywotnie alimenty po rozwodzie

Mam 61 lat i przyznane sądownie alimenty, które wypłaca mi mój mąż. Nie mam innych dochodów, po zawarciu małżeństwa nie pracowałam zawodowo. Dodatkowo mój stan zdrowia nie pozwala mi na podjęcie (...)

Zmiana żądania separacji na rozwód

Czy można już po wniesieniu do sądu pozwu o separację i złożeniu w tym pozwie wniosku o podział majątku wspólnego, zmienić zdanie w tej kwestii w ten sposób, że samodzielnie zawrzeć przed (...)

Zdrada w trakcie rozwodu

Trwa rozwód. Postępowanie się przedłuża. W trakcie postępowania jedna ze stron zawarła znajomość z osobą płci przeciwnej. Czy taki fakt można uznać za zdradę, skoro rozwód jest w toku? Strony (...)

Podział ruchomości po rozwodzie - samochód

Od czerwca 2019 r. jesteśmy po rozwodzie. W trakcie małżeństwa nabyliśmy samochód i w dowodzie rejestracyjnym byliśmy współwłaścicielami. Obecnie mąż chce się zrzec praw do samochodu na moją (...)

Prawomocność wyroku rozwodowego i alimenty

Dnia 5 czerwca b.r. zapadł wyrok orzekający rozwód, a także alimenty płatne do 15-go każdego miesiąca. Ponieważ mąż nigdy nie łożył na dziecko, liczyłam na to, że wreszcie, 15 czerwca, otrzymam (...)

Przesłanki i czas trwania separacji

Czy orzeczenie separacji małżeństwa na skutek pozwu o separację jest ograniczone jakimiś terminami tj. czy orzeka się separację np. na 2 lata, czy też jest to decyzja bezterminowa? Czy będąc (...)

Mediacja a rozwód

Czy ugodę mediacyjna dotyczącą rozwodu można zawrzeć przed wniesieniem do sądu wniosku rozwodowego? Jakie muszą być spełnione warunki formalno-prawne, żeby taka ugoda miała ważność dla sądu? (...)

Definicja trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego

Co oznacza termin "trwały rozkład pożycia", jak długo i w jakie okoliczności mają towarzyszyć rozkładowi żeby został uznany przez sąd za trwały rozkład pożycia małżeńskiego? Mąż nie (...)

Ile trwa okres separacji faktycznej przed rozwodem?

Po ilu latach niezamieszkiwania, niewspółżycia, nieprowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego mogę bez problemu uzyskać rozwód?

Definicja wspólnego pożycia małżonków

W jaki sposób doktryna prawa cywilnego definiuje pojęcie wspólnego pożycia małżonków?

Podział majątku po rozwodzie a dzieci

Czy małoletnie dzieci wchodzą do podziału majątku przy rozwodzie? Jeśli nie, to jak przedstawia się sytuacja, gdy jest 3 dzieci i pozostają one pod opieką matki. Czy ma to wpływ na podział majątku?

Jak uzyskać odpis wyroku rozwodowego?

Jakie należy podjąć działania w celu uzyskania odpisu sądowego wyroku (rozwodowego) na piśmie? Czy sąd orzekający ma obowiązek dostarczyć go stronom postępowania?

Prawo do korzystania z mieszkania po rozwodzie

Kiedy 18 lat temu wychodziłam za mąż, moi teściowie byli już po rozwodzie. Po ślubie zamieszkałam z mężem i półrocznym synkiem w domu teściów, w którym mieszkał wtedy tylko (...)

Konsekwencje orzeczenia winy w rozwodzie

Sprawa rozwodowa trwa prawie dwa lata. Małżeństwo bezdzietne, totalny konflikt - rozmowa tylko przez adwokatów, w tle zakończone rozprawy o dostęp do domu i przymusową rozdzielność małżeńską, (...)

Wykreślenie małżonka z księgi w trakcie rozwodu

Jestem w trakcie rozwodu. Wraz z mężem ustaliliśmy, że mieszkanie które zostało zakupione przez nas wspólnie na kredyt hipoteczny pozostanie moją własnością. Jak załatwia się wykreślenie (...)

Korzystanie ze wspólnego domu po rozwodzie

Jestem po rozwodzie. Sąd podczas rozwodu przydzielił każdej ze stron odrębne pomieszczenia. Była żona może korzystać z dwóch pokoi na piętrze domu, ja natomiast z otwartego salonu i pokoiku (...)

Widywanie dziecka

Jestem 3 lata po slubie, mam 3 letniego synka. Chce sie rozstac z moja zona, lecz nie chce utracic kontaktu z synem. Wiem jak dlugo ciagna sie sprawy rozwodowe. Zona powiedziala ze nie ma problemu mozemy (...)

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego

Kiedy można uznać, że rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały i zupełny?

Wyrok rozwodowy a eksmisja jednego z małżonków

Czy sąd w wyroku rozwodowym może nakazać eksmisję mojemu mężowi, który zajmuje wraz ze mną mieszkanie?

Rozwód a wspólny kredyt mieszkaniowy

Państwo X wspólnie spłacają kredyt, zaciągnięty pod zakup mieszkania. Jedna ze stron zamierza rozstać się z dotychczasowym partnerem, wiąże ich jednak ww. kredyt. Czy rozwód wpływa w jakiś (...)

Sprawa rozwodowa w Norwegii i w Polsce.

Czy jeżeli toczy się sprawa rozwodowa w Norwegi, to czy można równocześnie założyć sprawę rozwodową w Polsce?

Zamiana pozwu o rozwód na pozew o separację

Chciałabym przemienić pozew rozwodowy który złożyłam tydzień temu na pozew o separację (zaczęliśmy się dogadywać z mężem). Czy jest taka szansa?

Orzeczenie o sposobie korzystania ze spólnego mieszkania po rozwodzie

Czy sąd ustali w jaki sposób małżonkowie powinni korzystać ze wspólnego mieszkania?

Losy zobowiązania małżonków po rozwodzie

Witam. Zaciągnęłam wspólnie z mężem kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Co się stanie z naszym zobowiązaniem po rozwodzie?

Wyjawienie majątku przy sprawie rozwodowej

Jak zmusić współmałżonka do wyjawienia majątku w toczącej się sprawie o rozwód?

Pozytywne rozpatrzenie pozwu rozwodowego przez sąd

Chciałbym wziąć rozwód z żoną, z którą od dawna nie jestem w dobrych stosunkach. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by sąd pozytywnie rozpatrzył mój pozew rozwodowy?

Podział majątku - oszczędności

30 września 2009 wzięłam rozwód z moim mężem bez orzekania o winie. Mąż mój miał oszczędności na koncie ok. 150 tys. zł. Dowiedziałam, się że kilka dni przed rozwodem przelał oszczędności (...)

Wypłata środków z OFE po rozwodzie

Zgodnie z art. 31 § 1 k.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie (...)

Włamanie do skrzynki poczty elektronicznej a dowody rozkładu pożycia małżeńskiego

Czy w celu zdobycia dowodów na niewierność małżonka można dokonać włamania do skrzynki poczty elektronicznej?

Pytania zadawane podczas postępowania rozwodowego

Dostałem pozew o rozwód od mojej żony i wezwanie do sądu. Jakich pytań, zadawanych podczas rozprawy, mogę się spodziewać?

Zatajenie faktów podczas postępowania rozwodowego

Czy jako strona postępowania sądowego, zeznając mogę zataić pewne fakty z mojego życia?

Władza rodzicielska w wyroku rozwodowym

Jakie są sposoby uregulowania władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym?

Przesłanki pozytywne i negatywne rozwodu

Jakie są pozytywne i negatywne przesłanki rozwodu?

Odmowa składania zeznań w sprawie o rozwód

Witam. Dostałem wezwanie na rozprawę rozwodową, na której mam zeznawać w charakterze strony postępowania. Czy odmowa składania zeznań będzie dla mnie korzystna?

Jawność posiedzenia sądowego dotyczącego rozwodu

Czy posiedzenia sądowe w sprawach rozwodowych są jawne?

Rozdzielność majątkowa małżonków

W jakich przypadkach dochodzi do powstania rozdzielności majątkowej między małżonkami?

Pozew rozwodowy bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków

Mam zamiar złożyć pozew rozwodowy bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków. Czy sąd będzie związany żądaniem nie orzekania o winie?

Przesłanki negatywne orzeczenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

Jakie są przesłanki negatywne orzeczenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika