Władza rodzicielska po śmierci jednego z rodziców
Pytanie:
"Matka samotnie wychowująca 14-letnie dziecko, przy czynnym udziale swojej mamy, zmarła. Były mąż (po rozwodzie z częściowym pozbawieniem praw rodzicielskich) przebywa w USA, gdzie założył rodzinę. Jak formalnie wygląda status prawny dziecka 14-letniego, które od drugiego roku życia przebywa głównie z babcią a kontakt z ojcem jest minimalny (telefoniczny)?"
Odpowiedź prawnika: Władza rodzicielska po śmierci jednego z rodziców
Jeżeli dobrze rozumiemy, sąd w wyroku orzekającym rozwód powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej zmarłej matce, przy jednoczesnym ograniczeniu władzy rodzicielskiej jej męża do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka (art. 58 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Nie ulega wątpliwości, że władza rodzicielska matki ustała w chwili jej śmierci. Powstaje zatem pytanie, czy i w jakim zakresie „powraca" ona do ojca. Zagadnienie to jest sporne w nauce prawa, przy czym dominują dwa poglądy. W myśl pierwszego z nich, w takiej sytuacji pełną władzę rodzicielską odzyskuje automatycznie żyjący rodzic. W myśl drugiego, władza rodzicielska drugiego rodzica nie odżywa i jeżeli nie zostanie przywrócona, musi być ustanowiona nad dzieckiem opieka. Orzecznictwo Sądu Najwyższego nie jest jednolite (w orzeczeniu z dnia 13 sierpnia 1951, sygn. akt ŁC 164/51 przychylał się do pierwszego poglądu, ale w orzeczeniu z 15 lipca 1947, sygn. akt C III 835/47 prezentował odmienne zapatrywanie - podajemy za: B. Czech [w:] K. Piasecki (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2006).
Biorąc pod uwagę, że ojciec nie został całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej, w opisywanym przypadku trafny wydaje się pierwszy pogląd. Nie można jednak wykluczyć pewnych ingerencji sądu. Zgodnie z art. 109 k.r.o. sąd może wydać zarządzenia, jeżeli zagrożone jest dobro dziecka. W §2 tego przepisu zamieszczono przykładowy katalog tego typu zarządzeń. Mogą to być:
- zobowiązanie rodziców (w opisanym przypadku - żyjącego rodzica) oraz małoletniego do określonego postępowania z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń,
- określenie, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddanie rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun (por. art. 154 i następne k.r.o.) ,
- poddanie wykonywania władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego,
- skierowanie małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi,
- zarządzenie umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Z kolei na podstawie art. 110 k.r.o. sąd może zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej na czas przemijającej przeszkody w jej sprawowaniu. Natomiast na podstawie art. 111 k.r.o. sąd może pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej jeżeli nie może ona być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbuje swe obowiązki względem dziecka.
Oceniając, czy i w jakim zakresie niezbędna jest ingerencja, sąd ma obowiązek brać pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka.
W razie pozbawienia władzy rodzicielskiej wszystkich rodziców, sąd ustanawia opiekę (art. 145 w zw. z art. 94 §3 k.r.o.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?