Prawomocność wyroku rozwodowego i alimenty

Pytanie:

"Dnia 5 czerwca b.r. zapadł wyrok orzekający rozwód, a także alimenty płatne do 15-go każdego miesiąca. Ponieważ mąż nigdy nie łożył na dziecko, liczyłam na to, że wreszcie, 15 czerwca, otrzymam zasądzone alimenty. Mąż jednak twierdzi, że wyrok uprawomocni się po 21 dniach, a zatem nie należą mi się alimenty w czerwcu. Czy to możliwe? Czy rozwód należy uznać za uzyskany z dniem uprawomocnienia wyroku, czy z dniem wydania postanowienia tzn. 5 czerwca? I czy mąż może zmusić mnie do zaprzestania używania jego nazwiska, które przyjęłam z chwilą zawarcia związku małżeńskiego?"

Odpowiedź prawnika: Prawomocność wyroku rozwodowego i alimenty

Wyrok wydany w pierwszej instancji (w przypadku rozwodu będzie to wyrok sądu okręgowego) nie jest od razu prawomocny. Przysługuje od niego apelacja. Jeżeli żadna ze stron nie wnosiła o uzasadnienie wyroku, wtedy termin do wniesienia apelacji wynosi rzeczywiście trzy tygodnie i do tego czasu wyrok jest nieprawomocny. Wiążący dla stron, sądu i innych organów jest dopiero wyrok prawomocny.

Wyrokom alimentacyjnym co do zasady nadaje się natychmiastową wykonalność. Wyjątkiem są jednak alimenty orzeczone właśnie w wyroku rozwodowym – w tym przypadku postanowieniu o alimentach nie nadaje się tego rygoru. Roszczenia alimentacyjne zasądzone wyrokiem rozwodowym przysługują dopiero od momentu uprawomocnienia się tego wyroku.

Mąż nie może Pani zmusić do zmiany nazwiska. Tylko Pani mogłaby podjąć decyzję o powrocie do nazwiska, które Pani nosiła przed zawarciem związku małżeńskiego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jadwiga 2012-03-27 20:26:47

    9 marca 2012 r.utrzymano w mocy wyrok o rozwodzie i alimentach .Ja nie otrzyymalam zawiadomenia ale zadzwonilam do sadu i podano ,ze byl wyrok wiec zlozylam o wydanie z uzasadnieniem wyroku. czy jeszcze przysluguje apelacja .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika