Orzeczenie o sposobie korzystania ze spólnego mieszkania po rozwodzie

Pytanie:

"Czy sąd ustali w jaki sposób małżonkowie powinni korzystać ze wspólnego mieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Orzeczenie o sposobie korzystania ze spólnego mieszkania po rozwodzie

Obowiązek wydania takiego orzeczenia przewiduje art. 58 k.r.o, zgodnie z którym:

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Sąd może zaniechać wydania takiego orzeczenia w dwóch wypadkach a) jeżeli małżonkowie w chwili orzekania nie zajmują już wspólnego mieszkania, bo np. jedno z nich wcześniej dobrowolnie się wyprowadziło lub b) jeżeli strony wystąpią z wnioskiem o zaniechanie wydawania takiego orzeczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika