Wymeldowanie małżonka z mieszkania

Pytanie:

"Jeżeli mąż nie przebywa dłuższy czas we wspólnym mieszkaniu, to czy małżonka może go wymeldować bez jego wiedzy? Jeżeli tak, to jaka jest procedura? I czy po wymeldowaniu mąż może rościć sobie prawa do tego mieszkania? Mieszkanie to jest obciążone kredytem, który w znaczej mierze został spłacony współnie, a po wyprowdzce męża spłaca go żona."

Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie małżonka z mieszkania

Wymeldowanie i ewentualne "prawa do mieszkania" są dwiema różnymi kwestiami. Wymeldowanie jest obowiązkiem natury administracyjnej. Zogdnie z treścią przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Z powyżśzego wynika, iż mąż Pani miał obowiązek dokonać sam swojego wymeldowania, jeżeli opuścił miejsce swojego zamieszkania co najmniej 2 miesiące temu. Nadto organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego, albo osoby, która bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego i nie przebywa w nim co najmniej przez okres 6 miesięcy, a nowego miejsca jej pobytu nie można ustalić. Natomiast w przypadku mieszkania trudno jest stwierdzić, czy małżonkowi przysługiwać będą "jakieś prawa", ponieważ nie znamy szczegółów dotyczących Pastwa wspólności majątkowej. Zakładając, iż nie została ona wyłączona oraz, że mieszkanie to wchodziło w skład Państwa majątku wspólnego, jest ono składnikiem wspólnośći, a następnie współwłasnośći majątku małżeńskiego, jaka powstanie po orzeczeniu rozwodu. Współwłasnośc ta będzie musiała być zniesiona albo umownie, albo przez sąd. Umownie (gdy dojdziecie do porozumienia) ustalicie, komu należy się mieszkanie, a komu inne składniki majątkowe. Badź też podział majątku dokona sąd uwzględniając Państwa wnioski i sytuację.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Stanisława 2022-03-28 10:45:19

  A co jeśli mąż ma prawo do lokalu co jakiś czas się wyprowadza bez powodu jak mieszka nie obchodzi go nic tyle co płaci na dzieci a tak nic kompletnie nauka dzieci czy zdrowe czy chore twierdzi że nie nadaje się na wieś jak coś wynajmie to na chwilę potem wraca obiecuję itd potem zaś wynosi się pod pretekstem że do pracy daleko a w rzeczywistości tam nie jedzie tylko wynajmuje lokum nie wiem gdzie buntuje dzieci nie obchodzi go prąd nic czy mam prawo go wymeldować bo nie zamierza wracać tu na stałe co robić źle to na dzieci wpływa jak był to siedział w pokoju z słuchawkami na obiad schodził nie rozmawiał nawet z dziećmi

 • zagubiona 2017-12-13 12:38:51

  mieszkanie jest moje po rodzicach on uważa ze jemu się należy nie wniosl nic do naszego malzenstwa panoszy się nic w domu nie robi nie dokłada do jakich kolwiek remontow czy napraw caly czas chce tylko rrzadzic idokuczac psychicznie wykańcza cale zycie na 1 miejscu jest jego mamusia gotuje mu i przynosi pod klatke twierdzacze jest biedny a ma renty 1600 zl na reke zawsze go poluczala co ma robic ja bylam zla mamin synek codziennie do niej dzwoni i zdaje relacje co u mnie się dzieje kontroluje mnie chociaż nie zyjemy ze sobą 18 lat osobno pokoje wikt opłaty nie daje sobierady psychika peka jak mogę go wymeldować bez jego wiedzy do mamusi jego ma warunki proszę o pomoc

 • janka 2015-03-08 21:01:00

  dobry wieczor mam problem moj maz przed slubem zakupil mieszkanie i po 19latach malzenstwa rozstajemy sie z powodu takiego iz jestem w ciazy z moim mezem oczywiscie ale on nie chce tego dziecka i chcial mnie poddac aborcjii zagranica ale sie nie zgodzilam mieszkajac pod jednym dachem z moim mezem nie wytrzymalam psychicznie i sie wyprowadzilam wraz z nastoletnia corka teraz moj maz mowi ze chce sprzedac mieszkanie i mam sie razem z corka wymeldowac mam pytanie czy maz ma prawo wymeldowac mnie poniewaz jestem w ciazy i corke czy corce nalezy sie jakas czesc mieszkania bardzo prosze o odpowiedz

 • Xymena5858 2013-03-28 20:29:09

  A co jeśli były małżonek od wielu lat nie mieszka i się wyprowadził a jego miejsce pobytu możnaby było ustalić? Kto to ma zrobić i jak to skutkuje w decyzji dotyczącej wymeldowania z urzędu? Czy wtedy urząd wymelduje taką osobę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika