Wymeldowanie małżonka z mieszkania

Pytanie klienta:

""Jeżeli mąż nie przebywa dłuższy czas we wspólnym mieszkaniu, to czy małżonka może go wymeldować bez jego wiedzy? Jeżeli tak, to jaka jest procedura? I czy po wymeldowaniu mąż może rościć sobie prawa do tego mieszkania? Mieszkanie to jest obciążone kredytem, który w znaczej mierze został spłacony współnie, a po wyprowdzce męża spłaca go żona.""

Odpowiedź prawnika:

Wymeldowanie i ewentualne "prawa do mieszkania" są dwiema różnymi kwestiami. Wymeldowanie jest obowiązkiem natury administracyjnej. Zogdnie z treścią przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Z powyżśzego wynika, iż mąż Pani miał obowiązek dokonać sam swojego wymeldowania, jeżeli opuścił miejsce swojego zamieszkania co najmniej 2 miesiące temu. Nadto organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego, albo osoby, która bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego i nie przebywa w nim co najmniej przez okres 6 miesięcy, a nowego miejsca jej pobytu nie można ustalić. Natomiast w przypadku mieszkania trudno jest stwierdzić, czy małżonkowi przysługiwać będą "jakieś prawa", ponieważ nie znamy szczegółów dotyczących Pastwa wspólności majątkowej. Zakładając, iż nie została ona wyłączona oraz, że mieszkanie to wchodziło w skład Państwa majątku wspólnego, jest ono składnikiem wspólnośći, a następnie współwłasnośći majątku małżeńskiego, jaka powstanie po orzeczeniu rozwodu. Współwłasnośc ta będzie musiała być zniesiona albo umownie, albo przez sąd. Umownie (gdy dojdziecie do porozumienia) ustalicie, komu należy się mieszkanie, a komu inne składniki majątkowe. Badź też podział majątku dokona sąd uwzględniając Państwa wnioski i sytuację.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.