Sprawa rozwodowa a zaprzeczenie ojcostwa

Pytanie:

"Pozostaję w związku małżeńskim od wielu lat, jednak już od lat sześciu jestem w faktycznej separacji z mężem. Mieszkam z innym partnerem, z którym mam trzyletniego synka. Dziecko ma nazwisko męża i jest domniemanie ze to mąż jest jego ojcem. Chciałabym wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, zresztą nie jest to kwestii już sporna, mąż przyzna ze nie może być ojcem. Ale chcę także się rozwieść. Jak ma się kwestia tych dwóch spraw? Czy mogą toczyć się jednocześnie? Czy któraś z nich ulegnie zawieszeniu do czasu załatwienia drugiej? "

Odpowiedź prawnika: Sprawa rozwodowa a zaprzeczenie ojcostwa

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa jest rozpatrywana przez sąd rejonowy, natomiast postępowanie rozwodowe należy do sądu okręgowego. W związku z tym z pewnością sprawy te nie mogą zostać połączone. W czasie trwania procesu o ustalenie ojcostwa może być wszczęta sprawa rozwodowa. Pierwsza dotyczy bowiem stosunków między rodzicami a dziećmi, druga – stosunków miedzy małżonkami. Jeżeli sprawa o rozwód lub o separację jest w toku, nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. W razie potrzeby orzeczenia o władzy rodzicielskiej, stosuje się przepisy o postępowaniu zabezpieczającym.  Postępowanie w sprawie dotyczącej władzy rodzicielskiej wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód lub o separację ulega z urzędu zawieszeniu, a o władzy rodzicielskiej przez cały czas trwania sprawy o rozwód lub o separację sąd orzeka w postępowaniu zabezpieczającym. Sąd postanowi podjąć postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli w prawomocnym orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie o rozwód lub o separację nie orzeczono o władzy rodzicielskiej. W przeciwnym wypadku postępowanie ulega umorzeniu. Czym innym jest jednak orzeczenia o władzy rodzicielskiej, a czym innym zaprzeczenie ojcostwa. W opisywanym przypadku obie sprawy mogą więc toczyć się jednocześnie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kasia 2020-11-15 07:07:25

    Sprawa rozwodówa od roku w toku w październiku urodziłam dziecko i sąd odroczl bezterminowo niby na czas zakończenia rozprawy o zaprzeczenie ojcostwa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika