Podział majątku po rozwodzie a dzieci

Pytanie:

"Czy małoletnie dzieci wchodzą do podziału majątku przy rozwodzie? Jeśli nie, to jak przedstawia się sytuacja, gdy jest 3 dzieci i pozostają one pod opieką matki. Czy ma to wpływ na podział majątku?"

Odpowiedź prawnika: Podział majątku po rozwodzie a dzieci

W postępowaniu w sprawie rozwodu małżonkowie mogą zgłosić wniosek o dokonanie podziału majątku wspólnego.

Wniosek ten może zostać uwzględniony i rozpoznany w sytuacji, gdy nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w prowadzonym postępowaniu rozwodowym. Istnieje generalna zasada, iż obu małżonkom przysługują równe udziały w majątku wspólnym. Podział majątku wspólnego dotyczy małżonków, a nie wspólnych dzieci, które nie są stroną postępowania.

Każdy z małżonków może domagać się, aby sąd ustalił nierówne udziały małżonków z uwzględnieniem stopnia przyczynienia się poszczególnych małżonków do powstania ich majątku wspólnego. Przykładowo taką przyczyną przemawiającą za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków jest fakt, iż jeden z nich uporczywie uchylał się od pracy i łożenia na utrzymanie rodziny jednocześnie unikając również wykonywania opieki nad dziećmi, prac związanych z utrzymaniem domu.

Zobacz: Czy sąd, przy podziale majątku, bierze pod uwagę nakład pracy każdego z małżonków?

Fakt, iż opieka nad wspólnymi dziećmi jest sprawowana przez jednego z rodziców sama przez się nie stanowi ważnej przyczyny przemawiającej za ustaleniem przez sąd nierównych udziałów. Należy pamiętać, iż kwestia opieki nad dziećmi rozwodzących się małżonków również znajduje swe rozstrzygnięcie w wyroku rozwodowym z uwzględnieniem kwestii związanych z obowiązkiem alimentacyjnym rodziców wobec dzieci. Najczęściej w sytuacji, gdy jeden z małżonków rozwiedzionych sprawować będzie opiekę nad dziećmi, drugi z małżonków obciążony zostanie odpowiednim obowiązkiem świadczenia alimentów.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • nevadaking@gmail. 2021-02-13 20:44:01

  I jakim prawem przy komentarzu, publicznie, pojawił się mój e-mail?

 • nevadaking@gmail. 2021-02-13 20:41:05

  I rezultat jest taki, że kobieta opiekująca się 3-4 dzieci zostaje z tym samym, co jej mąż i to ona potem musi zadbać o mieszkanie dla 5, a nie on, w dodatku ona musi to sfinansować, bo przy alimentach bierze się pod uwagę tylko potrzeby dzieci. A dlaczego? Dlatego, że pełnoetatowa praca w postaci opieki nad dziećmi, prania, sprzątania, gotowania itd. jest w Polsce bezwartościowa (tak jest traktowana). Ciekawa jestem jakby się panowie i władcy - począwszy od posłów, poprzez sędziów, a skończywszy na "zwykłym Kowalskim" - odnieśli do konieczności zapłacenia za te wszystkie usługi opiekunkom, sprzątaczkom i gosposiom.

 • Małgorzata Pawlis 2020-02-17 09:49:24

  Trzy lata po rozwodzie podjęłam decyzję o podziale majątku( mieszkanie). Mam dwoje dorosłych dzieci. Czy dzieci mogą też ubiegać się o swoją część, czy też nie. Czy jest to sprawa tylko między małżonkami( podział na 2,) czy jest to podział na 4. Proszę o wyjaśnienie.

 • A 2016-11-08 20:47:14

  Witam, jestem 2 lata po rozwodzie, wychowuje samotnie dziecko i mieszkam w mieszkaniu, ktore jest na kredyt. Moj byly mąz chce, zebym przejela kredyt lub sprzeda mieszkanie. Nie mam gdzie podziac sie z dzieckiem. Wynajol prawnika i nie moge sie z nim porozumiec, ze wzgledu na jego uniki i brak komunikacji.Mnie nie stac na prawnika. Co moge zrobic? Myslalam o podniesieniu alimentow i wynajmie mieszkania. Co mam dalej robic??? Prosze o pomoc, dziekuje A.

 • poka 2013-04-27 16:50:20

  W rodzinie mojego męża jest przypadek, gdzie jego ciotka po śmierci pierwszego męża wyszła drugi raz za mąż. Z pierwszego małeństwa ma 3 synów, a w drugim 2 córki. Ciotka po rodzicach otrzymała dość duże gospodarstwo rolne. Teraz rozwodzi się z drugim mężem i nie wie jak ma postąpić z podziałem majątku. Co komu się należy i w jakim procencie. Proszę o podpowiedź.

 • bożena lat 33 2013-02-26 12:20:09

  Witam mam problem jestem ro po rozwodzie z mężem i mam dwoje dzieci.Staram się o podział majątku w sprawie mieszkania.Mieszkanie wykupiłam z gminy z pomocą mojej rodziny.Teraz będzie jak wpłacam 4 ratę roczną bo tak mam.Wszystkie opłaty związane z mieszkaniem dokonuje ja co byłego męża to nie interesuje.A z byłym mężem nie jesteśmy po nad 2 lata.Mieszka w tym mieszkaniu co z wszystkiego korzysta nic nie opłacając.Ja pracując utrzymuje mieszkanie i dwoje dzieci,co były mąż chce mi je odebrać wyrzucając mnie z dziećmi.Nie wiem jak mam się zachować w sądzie Mąż całe życie pił,a mieszkanie dostałam wystarając się z gminy jak on siedział.Proszę o pomoc.

 • kamcio 2013-01-31 20:45:58

  zasadniczo jest wiele spraw o podział majątku gdy powódka zakłada sprawe i dołącza do sprawy swoje dzieci dorosłe czy też małoletnie jest brana pod uwage ilość osób w rodzinie i pod tym kątem przeprowadzana rozprawa czyli ojciec który jest prawnym opiekunem dziecka i chce wystąpić o podział małżenski i ma jedno dziecko wtedy majatek jest dzielony tak 2 cześci dla ojca i dziecka a jedna dla matki pozdrowienia kamil

 • leszek@matowicki 2013-01-31 20:40:57

  elimenty dla dziecka należa sie do wtedy do kiedy kontynułuje on nauke, dziecko które ukonczyło 18 lato może samodzielnie starac sie o podział majątku, zwykle w takich sprawach dochodzi do porozumienia stron

 • grzegoz 2013-01-31 20:37:20

  dzieci wliczaja sie do majatku małżeńskiego, w takiej sytuacji majatek dzielony jest na wszystkie osoby w rodzinie

 • cichy 2012-05-03 18:19:45

  czy jeśli rodzice się rozwodzą i maja dorosłe dziecko , czy to dziecko ma jakieś prawa i czy mu tez się coś należny.np część ziemi ewentualnie słyszałem o alimentach dla dziecka jesli pomagał w domu

 • monika 2012-04-21 22:25:09

  witam.tata zakłada sprawę rozwodową.i podział majątku.chce sprzedarzy domu lub spłaty.mama nie posiada takiej kwoty by go spłacić.samotnie wychowuję córkę obie ty mamy meldunek.Co będzie ze mna i moja córka.jest jeszcze moja siostra która jest pełnoletnia ale nadal się uczy i zostaje już od dłuższego czasu na utrzymaniu mamy.mama siostra i ja z córka jestesmy ma wspólnym garnku.czy tacie nalezy się równa połowa domu?bardzo proszę o poradę.

 • Dorota 2012-03-16 11:57:57

  witam!jestem w drugim zwiazku malzenskim jestesmy w trakcie rozwodu. Z poprzedniego malzenstwa mam pelnoletnia córke maż nie ma dzieci, ani nie mamy wspólnych,interesuje mnie czy mojej corce sie cos naley po nazym rowodzie dokladnie chodzi mi o mieszkania gdyz jest wykupione na wlasnosc medzy mna a mezem ale corka jestem tam rowniez zameldowana, mieszkanie bylo moje przed zawarciem malzenstwa.Bardzo prosze o odpowiedz

 • damian 2012-03-12 21:59:27

  witam,czy jesli jest podzial majatku tj dom,jak zostaje on podzielony,jesli jeden z rodzicow przejmuje opieke na dziecmi,i chce zostac w tym domu z dziecmi.co dzieje sie z domem,jak jset podzielony??pozdrawiam

 • mariusz potocki 2012-01-06 19:06:53

  witam mam pytanie czy jak dzieci są dorosłe czy mają coś wspólnego z majątkiem rodziców rodzice się rozeszli cały majątek stoi na tatę a mama wniosła sprawę cywilną o podział majątku.Jakie mają prawa dzieci czy dzieciom sie coś należy jest dzieci troje . dziękuje i pozdrawiam .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika