Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W postępowaniu w sprawie rozwodu małżonkowie mogą zgłosić wniosek o dokonanie podziału majątku wspólnego.
Wniosek ten może zostać uwzględniony i rozpoznany w sytuacji, gdy nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w prowadzonym postępowaniu rozwodowym. Istnieje generalna zasada, iż obu małżonkom przysługują równe udziały w majątku wspólnym. Podział majątku wspólnego dotyczy małżonków, a nie wspólnych dzieci, które nie są stroną postępowania.
Każdy z małżonków może domagać się, aby sąd ustalił nierówne udziały małżonków z uwzględnieniem stopnia przyczynienia się poszczególnych małżonków do powstania ich majątku wspólnego. Przykładowo taką przyczyną przemawiającą za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków jest fakt, iż jeden z nich uporczywie uchylał się od pracy i łożenia na utrzymanie rodziny jednocześnie unikając również wykonywania opieki nad dziećmi, prac związanych z utrzymaniem domu.
Zobacz: Czy sąd, przy podziale majątku, bierze pod uwagę nakład pracy każdego z małżonków?
Fakt, iż opieka nad wspólnymi dziećmi jest sprawowana przez jednego z rodziców sama przez się nie stanowi ważnej przyczyny przemawiającej za ustaleniem przez sąd nierównych udziałów. Należy pamiętać, iż kwestia opieki nad dziećmi rozwodzących się małżonków również znajduje swe rozstrzygnięcie w wyroku rozwodowym z uwzględnieniem kwestii związanych z obowiązkiem alimentacyjnym rodziców wobec dzieci. Najczęściej w sytuacji, gdy jeden z małżonków rozwiedzionych sprawować będzie opiekę nad dziećmi, drugi z małżonków obciążony zostanie odpowiednim obowiązkiem świadczenia alimentów.