Wyjawienie majątku przy sprawie rozwodowej
Pytanie:
"Jak zmusić współmałżonka do wyjawienia majątku w toczącej się sprawie o rozwód?"
Odpowiedź prawnika: Wyjawienie majątku przy sprawie rozwodowej
Zgodnie z art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego :
§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Z kolei art. 58 § 3 k.r.o. statuuje: „Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu”.
Wskazać należy, iż brak jest bezpośrednich przepisów, które pozwoliłyby na „zmuszenie” małżonka do wyjawienia majątku podczas prowadzonego postępowania o rozwód, jednak istnieją rozwiązania, które mogą pośrednio to spowodować. Chcąc, aby podział majątku nastąpił w wyroku rozwodowym to należy w pozwie o rozwód wskazać wszelkie wiadome składniki majątku, a więc ruchomości, nieruchomości, znane rachunki bankowe, nawet te, co do których nie posiada się pełnej i pewnej informacji z uwagi na brak współdziałania małżonka. Co do zasady jest tak, iż sąd nie może z urzędu poszukiwać składników majątku wspólnego małżonków, jednakże po wskazaniu przez Pana odpowiednich składników, złożenia odpowiednich wniosków -sąd może np. zażądać od strony przeciwnej odpowiednich wyjaśnień, a składając takie wyjaśnienia strona zobowiązana jest mówić prawdę pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?