Wyjawienie majątku przy sprawie rozwodowej

Pytanie:

Jak zmusić współmałżonka do wyjawienia majątku w toczącej się sprawie o rozwód?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego :

§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Z kolei art. 58 § 3 k.r.o. statuuje: „Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu”.

Wskazać należy, iż brak jest bezpośrednich przepisów, które pozwoliłyby na „zmuszenie” małżonka do wyjawienia majątku podczas prowadzonego postępowania o rozwód, jednak istnieją rozwiązania, które mogą pośrednio to spowodować. Chcąc, aby podział majątku nastąpił w wyroku rozwodowym to należy w pozwie o rozwód wskazać wszelkie wiadome składniki majątku, a więc ruchomości, nieruchomości, znane rachunki bankowe, nawet te, co do których nie posiada się pełnej i pewnej informacji z uwagi na brak współdziałania małżonka. Co do zasady jest tak, iż sąd nie może z urzędu poszukiwać składników majątku wspólnego małżonków, jednakże po wskazaniu przez Pana odpowiednich składników, złożenia odpowiednich wniosków -sąd może np. zażądać od strony przeciwnej odpowiednich wyjaśnień, a składając takie wyjaśnienia strona zobowiązana jest mówić prawdę pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: