Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestia podziału środków zgromadzonych na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym w przypadku ustania wspólności majątkowej (np. na skutek rozwodu) została uregulowana w rozdziale 12 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zgodnie z art. 126 ustawy środki zgromadzone na rachunku członka funduszu, przypadające byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, są przekazywane w ramach wypłaty transferowej na rachunek byłego współmałżonka w otwartym funduszu. Wypłata transferowa jest dokonywana przez otwarty fundusz w terminie, określonym w art. 122 ustawy (tj. w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada) po przedstawieniu funduszowi dowodu, że środki zgromadzone na rachunku członka funduszu przypadły byłemu współmałżonkowi. Takim dowodem będzie orzeczenie sądu dotyczące podział majątku wspólnego małżonków.
Konieczny jest zatem wniosek danego małżonka o wypłaceniu mu należnej części zgromadzonych środków. W ustawie nie przewidziano sankcji dla niezłożenia takiego wniosku, zatem należy przyjąć, iż brak podjęcia takiego działania nie może obciążać go żadnymi konsekwencjami.
Wydaje się zatem, iż regulamin OFE nie powinien przewidywać obowiązku dokonania takiego powiadomienia, a tym bardziej przewidywać sankcję za niedopełnienie takiego obowiązku.