Wpisanie nieprawdziwego ojca do aktu urodzenia dziecka

Pytanie:

"Co grozi mi jako matce wpisanie do aktu urodzenia dziecka danych ojca, które są nieprawdziwe? Czy szpital może o tym poinformować rzeczywistego ojca?"

Odpowiedź prawnika: Wpisanie nieprawdziwego ojca do aktu urodzenia dziecka

Akta stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych. Ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym. Osobami zobowiązanymi do zgłoszenia urodzenia dziecka są ojciec dziecka, matka, lekarz lub położna. W praktyce to matka dziecka podaje dane osobowe ojca. To, czy poda je zgodnie ze stanem faktycznym, czy stwierdzi, że nie wie, kto jest ojcem dziecka zależy tylko od niej.

Brak w prawie polskim przepisu nakazującego jakiemukolwiek organowi weryfikowanie oświadczenia złożonego przez matkę. Może być ona co najwyżej pociągnięta do odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych (dotyczących raczej dziecka lub matki)


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika