Prawo rodzinne: Pozostałe - Porady prawne

Rozdzielność majątkowa a księga wieczysta

Rozumiem, że w wypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej w wypadku rzeczy ruchomych, rozdzielność działa od chwili podpisania aktu notarialnego ustanowienia rozdzielności. A co się dzieje z (...)

Jak prawnie odciąć się od rodziny? Wyrzeczenie się rodziny.

Nie chce należeć do swojej rodziny, gdzie są pijacy i oszuści. W jaki sposób mogę prawnie odciąć się rodziny? Czy mogę wyrzec się rodzica?

Konsekwencje orzeczenia winy w rozwodzie

Sprawa rozwodowa trwa prawie dwa lata. Małżeństwo bezdzietne, totalny konflikt - rozmowa tylko przez adwokatów, w tle zakończone rozprawy o dostęp do domu i przymusową rozdzielność małżeńską, (...)

Zakup samochodu w małżeństwie z intercyzą

Mam z żoną rozdzielność majątkową. Jak udokumentować zakup samochodu, tak aby było jednoznacznie wiadomo, że został kupiony z moich środków i stanowi mój odrębny majątek?

Zakup samochodu przez małżonków

Małżeństwo mające wspólnotę ustawową kupuje samochód na nazwisko żony za 25.000zł. Pięć tysięcy pochodzi ze wspólnych oszczędności, a 20 tysięcy to pieniądze, które (...)

Darowizna z majątku wspólnego małżonków

Żona dokonuje darowizny (pieniądze) na rzecz swojej siostry. Informuje o tym męża (ustnie) i mąż się zgadza. Po pewnym czasie mąż dochodzi do wniosku, że chce zmienić zdanie. Czy określony (...)

Wyrok rozwodowy a eksmisja jednego z małżonków

Czy sąd w wyroku rozwodowym może nakazać eksmisję mojemu mężowi, który zajmuje wraz ze mną mieszkanie?

Co zrobić w sytuacji kiedy podejrzewam że moja córka, nie jest moim dzieckiem?

Od roku czasu jestem rozwiedziony. Obecnie płace alimenty na moją córkę. Obawiam się jednak że tak naprawdę nie jest moim dzieckiem. Co mam zrobić żeby przeprowadzić badania DNA? Czy w razie (...)

Wzór wniosku o ubezwłasnowolnienie

Czy Państwa kancelaria jest w stanie przygotować wzór wniosku o ubezwłasnowolnienie? Choroba psychiczna mojego taty spowodowała że nie jest On w stanie podejmować samodzielnych decyzji, z czego (...)

Jak uniknąć egzekucji zaległości za jazdę bez biletu?

W 2002 roku został na mnie nałożony mandat za jazdę bez biletu w autobusie. Nie ukrywam że zlekceważyłem sprawę i mandatu nie zapłaciłem. Niedawno otrzymałem zawiadomienie od komornika że wszczęto (...)

Wniosek o ustalenie kontaktów dziadków z wnukiem.

Była żona naszego syna nie pozwala nam dziadkom na widywanie się z naszym wnuczkiem. Czy ma do tego prawo? Czy prawnie możemy unormować nasze spotkania z wnuczkiem? Czy można prosić Państwa o napisanie (...)

Asystent rodziny

W gminie funkcjonuje stanowisko asystenta rodziny, zgodnie z ustawą o asystencie rodziny i systemie pieczy zastępczej. W celu pracy asystenta z rodziną niezbędna jest decyzja kierownika GOPS. W przypadku (...)

Darowizna a majątek wspólny małżonków

Czy darowizna otrzymana przez żonę wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Pasywa i aktywa majątku wspólnego małżonków

Czy do majątku wspólnego małżonków wchodzą zarówno pasywa jak i aktywa?

Wyjawienie majątku wspólnego w postępowaniu o podział majątku

Jak zmusić współmałżonka do wyjawienia majątku w toczącej się sprawie o rozwód?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika